Quantcast
Channel: Životopisy svätých
Viewing all 328 articles
Browse latest View live

Rajmund Lullus, mučeník

$
0
0

Blahoslavený

Sviatok: 29. jún

* okolo 1232 Palma de Mallorca
† okolo roku 1316 Stredozemné more

Pri tomto blahoslavenom sa stretáme s osobnosťou, ktorá mala mimoriadne pestré záujmy a nemenej pestré životné osudy. Rajmund Lullus (Ramon Llull, tiež Raimundus Lullus alebo Raimondo Lullo) pochádzal z ostrova Mallorca v západnom Stredomorí. Narodil sa pravdepodobne r. 1233 v hlavnom meste ostrova Palma de Mallorca.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Ramon_Llull.jpg
Rajmond Lullus

Od. r. 1246 žil ako páža na dvore aragónskeho (v severových. Španielsku) kráľa Jakuba I., potom ako vychovávateľ a správca jeho syna Jakuba, ktorý sa neskôr stal kráľom na Mallorke. Asi v r. 1256 sa oženil a mal dve dcéry. V tom období žil veľmi neusporiadane. Mimoriadny duchovný zážitok (pravdepodobne v októbri 1263) ho priviedol k zmene života. Opustil svet a obliekol si habit Tretieho františkánskeho rádu.Avšak jeho povaha mu nedovolila ostať na jednom mieste a venovať sa jednej veci. Viedol túlavý život a pritom na radu sv. Rajmunda z Peňafortu študoval filozofiu, teológiu, lekárstvo a arabský jazyk. Okrem iného totiž túžil po misionárskej práci medzi mohamedánmi. S kráľovou pomocou založil v Miramare na Mallorke kolégium, kde sa trinásti františkáni mali venovať štúdiu východných jazykov, aby mohli pôsobiť ako misionári medzi moslimami a židmi.On sám sa vydal na misionársku cestu do severnej Afriky v r. 1281. Ďalšie takéto misionárske výpravy podnikol v rokoch 1292, 1307 a 1314 – 1316. Medzi Arabmi a Židmi apoštoloval aj v Neapole (1293-4), na Mallorke (1300-1301), na Cypre a na Sicílii.Medzitým prednášal filozofiu a zúčastňoval sa na vedeckých dišputách (napr. o náuke arabského filozofa Averroa) na univerzitách v Montpelliere, v Paríži (viackrát), v Neapole. Niekoľkokrát navštívil pápežskú kúriu a stretol sa s pápežmi Mikulášom IV. (1289 a 1292), Celestínom V. (1294), Bonifácom VIII. (1295), s Klementom V. (1305 a 1309). V r. 1311-12 sa zúčastnil na koncile vo Vienne. Stretol sa i s viacerými panovníkmi (s anjouovcami a aragónskymi vladármi), ako aj s predstaviteľmi miest Janov, Pisa a azda aj Benátky. Bol prítomný na viacerých generálnych kapitulách dominikánov (v r. 1283, 1285, 1294) a františkánov (v r. 1287, 1289 a 1295). Je ťažké predstaviť si, ako sa mohol pri takom pohyblivom živote (pri vtedajších dopravných možnostiach) venovať písaniu. A nepísal málo. Zachovalo sa vyše 200 jeho väčších alebo menších diel. Väčšinou sú to filozofické, teologické, apologetické, mystické spisy.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je 800px-LifeOfRaymondLull14thCentury.jpg
životopis Bajmunda Lulla, 14. storočie

Ale nechýbajú ani literárne diela, takže Rajmund Lullus sa pokladá za dôležitého predstaviteľa starokatalánskej literatúry. Najvýznamnejšie diela: Llibre de meravelles, Blanquerna, Llibre de les bèsties a Arbre de ciència. Na poslednej misionárskej ceste do severnej Afriky v r. 1314-16 účinkoval v Tunisku pod ochranou aragónskeho kráľa Jakuba II. Moslimi ho spočiatku trpeli, ale na jar r. 1316 sa naňho v meste Bougie vrhli a kameňmi ho dobili až k smrti. Ešte nebol celkom mŕtvy, keď sa ho ujala posádka istej janovskej lode. Zomrel na lodi cestou z Tuniska na Mallorku. Rajmund Lullus sa uctieva ako blahoslavený v severnej Afrike, v Katalánsku (východné Španielsko) a vo františkánskej reholi. Jeho úctu schválil pápež Lev X., ktorý bol pápežom v rokoch 1513-1521.

Literatúra:
ONDRUŠ, R.: Blízki Bohu i ľuďom 4. Priatelia dobrej knihy Trnava 1992.


Elizej, prorok

$
0
0

Svätý

Sviatok: : 14. jún

* Severné kráľovstvo Izraela
† Samária

Význam mena: Môj Boh je spása (hebr.)

Starozákonný prorok Elizej /tiež Elisha, אֱלִישָׁע hebr., Ἐλισ[σ]αῖος gr., Elisaeus lat./ nepatrí medzi štyroch veľkých a ani dvanástich malých prorokov, ktorí zanechali prorocké spisy zachytené v Biblii. Predstavuje však so svojím učiteľom Eliášom veľmi silné prorocké osobnosti, ktoré boli späté s pohnutými dejinami Izraela. Jeho osudy a skutky sú zachytené v Prvej (podľa staršieho rátania v Tretej) knihe kráľov od 19,16 po 2 Kr 13,20. Elizej pochádzal zo severovýchodnej Palestíny, z galilejsko-samarijského pohraničia. Jeho otec Safat bol bohatý držiteľ pôdy. Keď prorok Eliáš povolal Elizeja do prorockej služby, ten práve oral na otcovej roli. „Dvanásť záprahov volov mal pred sebou, on bol pri dvanástom“. Keď naňho Eliáš hodil svoj plášť ako znak povolania, Elizej si vyžiadal iba dovolenie rozlúčiť sa s rodičmi. Na znak toho, že definitívne končí s minulým spôsobom života, zabil voly, na ktorých oral, uvaril či upiekol ich mäso a pohostil tých, čo s ním pracovali. Bola to veľmi nezvyčajná rozlúčka: rozhodná, ale pritom ohľaduplná voči tým, ku ktorým ho dovtedy viazali rodinné a spoločenské putá.Za istý čas bol Eliášovým sluhom a spoločníkom. Ale keď „Eliáš vystúpil vo víchrici do neba“ (2 Kr 2, 11), Elizej zdedil jeho plášť i jeho prorocké poslanie. Bol predovšetkým „Boží muž“. V Božom mene ohlasoval a často zázračne sprostredkoval Božiu spravodlivosť: záchranu i záhubu, odmenu i trest. Izraelské dejiny toho obdobia sú plné násilia a boja vyznavačov jedného Boha so ctiteľmi pohanských modiel, nepriateľov Izraela s vyvoleným národom. Prorok stojí jednoznačne na strane a v službe vyvoleného národa, ale keď sa Izraeliti zaťato stavajú proti Bohu, neváha ich odsúdiť a prorokovať proti nim. Elizej však nebol iba bezcitný vykonávateľ spravodlivosti. V biblickom rozprávaní nachádzame aj state, ktoré prezrádzajú hrejivú ľudskosť, prejavy vďačnosti a milosrdenstva. Vidíme ich v jeho vzťahu k sunamitskej hostiteľke (2 Kr 4,8-37; 8,1-6), v pomoci zadĺženej žene (2 Kr 4,1-7), vo veľkodušnosti voči Aramejcom, ktorí ho prišli zajať (2 Kr 6,1-23).Nechcel nič prijať za dobrodenia, ktoré konal v Božom mene. Tak odmietol bohaté dary sýrskeho vojvodcu Námana. A zase naopak, tvrdo potrestal malomocenstvom svojho sluhu, ktorý si v prorokovom mene vypýtal od Sýrčana peniaze. (2 Kr 5,1-27) Prorok Elizej zomrel v čase panovania izraelského kráľa Joasa, Joachazovho syna, niekedy okolo r. 790 pr. Kr. Starozákonná Kniha Sirachovho syna (po latinsky nazývaná aj Ecclesiasticus) hovorí o prorokovi Elizejovi (Sir 48,13-15):„(Keď) Eliáša zastrela víchrica, Elizej bol naplnený jeho duchom. Za života sa nebál nijakého vladára, nikto v ňom nemal prisluhovača. Nič mu nebolo nemožné, jeho telo si aj v hrobe zachovalo prorockú moc. Za života konal zázraky, ale aj mŕtvy ešte konal podivuhodné skutky.“ Nespomína sa len v Biblii ale aj v Koráne. Eliáš je teda uctievaný ako prorok v judaizme, kresťanstve a v islame.

Literatúra:
ONDRUŠ, R.: Blízki Bohu i ľuďom 4. Priatelia dobrej knihy Trnava 1992.

Gilbert, Petronila a Poncia

$
0
0

Svätí

Sviatok: 6. jún  24. október

*  neznáme
† 6. júna 1152

Sv. Gilbert, opát s manželkou Petronilou a dcérou Ponciou

Svätí uvedení v nadpise tvorili jednu rodinu. Gilbert, otec rodiny, bol šľachtic z francúzskeho kraja Auvergne (v juž. Francúzsku). V r. 1146 sa zúčastnil na neúspešnej križiackej výprave kráľa Ľudovíta VII. Po návrate do rodného kraja sa rozhodol spolu s manželkou Petronilou a dcérou Ponciou, že sa zasvätia Bohu rehoľným životom. Časť majetku rozdali chudobným. Zo zvyšku založili ženský kláštor v Aubeterre. Opátkou sa stala Petronila a po jej smrti dcéra Poncia. Gilbert žil za istý čas ako pustovník v Neuffonts. Potom postavil mužský kláštor a nemocnicu v Neuffontaine, kde opatroval chorých. V r. 1151 prijal premonštrátske rehoľné rúcho v kláštore Dilo. Potom sa vrátil do Neuffonts s mnohými kňazmi, ktorí ho zvolili za opáta. Po zložení sľubov v Deiloku viedol svätý život; ako človek kajúci a milosrdný sa sám staral o mnoho trpiacich. Bol obdarený nežným súcitom. Nosili k nemu predovšetkým ťažko choré deti. Kládol na nich ruky a vracal ich uzdravené rodičom.  Zomrel 6. júna 1152. V r. 1615 časť jeho telesných ostatkov preniesli do premonštrátskeho kolégia v Paríži. Na viacerých miestach slávia jeho sviatok 24. októbra.

Literatúra:
ONDRUŠ, R.: Blízki Bohu i ľuďom 4. Priatelia dobrej knihy Trnava 1992.

Siard, opát

$
0
0

Sviatok: 14. november

* polovica 12. storočia Friesland, Nemecko
† 13. november 1230 Mariengaarde, Nemecko

Zobrazovaný je ako opátskom rúchu, pri delení chleba zo svojho košíka medzi chudobných a pútnikov.

sv. Siard, opát

Siard /Siardus van Mariëngaarde/ pochádzal z frískej šľachtickej rodiny a študoval v kláštornej škole v Mariengaarde, kde bol v tom čase opátom sv. Friedrich. Tu zrejme pred rokom 1175 požiadal o prijatie do noviciátu. Po 20 rokoch kláštorného života bol roku 1194 zvolený piatym opátom Mariengaarde. Počas všedných dní sa od spolubratov v správaní nelíšil, ani habitom, ani stravovaním, ani bývaním. Svoj kláštor viedol ako dobrý vodca po duchovnej aj materiálnej stránke; Mariengaarde za jeho čias prekvitalo. Keď sa Siard vydával na cesty, bral so sebou vždy veľký kôš chleba, aby mohol rozdeľovať svoj proviant medzi chudobných. Mal charizmu obmäkčiť nenávisť a zmierovať rozhádané strany. Siard pomáhal spolubratom pri fyzickej práci, zvlášť na poliach. Premonštráti z Mariengaarde vedení svojim opátom recitovali počas žatvy žalmy. Spolubratom, ktorí museli opúšťať dom, želal tri veci: šťastný odchod, pokojný pobyt a dobrý návrat. Po 36 rokoch opátskej služby ukončil Siard svoj pozemský beh 13. novembra roku 1230. 

Ostatky: Tongerlo, Windberg a Leffe
Schválenie úcty: 22. 01./08. 03. 1728 Benediktom XIII. 

Jakub Kern, kňaz

$
0
0

Blahoslavený

Sviatok: 20. október

* 11. apríl 1897 Breitensee pri Viedni, Rakúsko-Uhorsko
† 20. október 1924 Viedeň, Prvá Rakúska Republika

Zobrazovaný je ako študent, vojak a premonštrát, so srdcom, s tŕňovou korunou, pri žehnaní.

Bl. Jakub Kern

Franz Alexander Kern pochádzal z Viedne, roku 1915 sa stal vojakom a z Prvej svetovej vojny sa vrátil s ťažkým zranením. Po obliečke v premonštrátskej reholi 18. októbra 1920 prijal brat Jakub, 23. júla 1922 kňazské svätenie a pôsobil ako angažovaný pastier vo farnostiach okolo Gerasu. Trýznivé bolesti svojho vojnového zranenia chápal ako pokánie za zblúdenie svojho spolubrata, ktorý krátko predtým založil českú národnú cirkev. Jakub Kern pri svojich primíciach vyhlásil, že „po tejto Kvetnej nedeli prídu Pašie“. Jeho kázeň vychádzala zo srdca a dotýkala sa poslucháčov, charizma a autentický život „dobrého pána Jakuba“ ľudí fascinoval. Roku 1923 mu museli za lokálneho umŕtvenia vybrať tri rebrá –
jeho krížová cesta začala. Aby sa zotavil, strávil niekoľko mesiacov v Merane. Keď sa vrátil do Dolného Rakúska, začal sa znovu venovať pastorácii, jeho stav sa však zhoršoval. Bol opäť prevezený do nemocnice, kde musel veľmi trpieť. Dňa 20. októbra 1924, v deň, na ktorý boli plánované jeho večné sľuby, absolvoval poslednú operáciu. Jakub Kern zomrel na poludnie pri vyzváňaní na Anjel Pána: „Prijmi ma, Pane, a budem žiť“ – tieto slová by pri slávnostných sľuboch trikrát spieval.

Ostatky: Geras, Rakúsko
Blahorečenie: 21. 06. 1998 pápežom Jánom Pavlom II.

Edvige Carboni, laička, mystička

$
0
0

Blahoslavená

Sviatok:  4. apríl

* 2. máj 1880 Pozzomaggiore, Sassari, Talianske kráľovstvo
† 17. február 1952 Rím, Taliansko

Svoj život zasvätila Bohu už v piatich rokoch, ale nedostala povolenie vstúpiť do rehole. V tridsiatich rokoch sa na jej tele objavili stigmy. Svoje modlitby a utrpenia obetovala predovšetkým za spásu duší vojakov a pád komunistického režimu v Rusku. Preslávila sa tiež ďalšími mimoriadnymi darmi, ktorými Boh navštevuje mystikov, ako je levitácia či bilokácia. Napriek tomu o jej živote počul len málokto. Reč je o Edvige Carboni, mystičke zo Sardínie, žijúcej v rokoch 1880 – 1952, ktorú dnes v jej rodnom Pozzomaggiore pápežovým menom blahorečil prefekt Kongregácie pre svätorečenie kardinál Giovanni Angelo Becciu.

Blahoslavená Edvige (Hedviga) Carboni pochádzala zo skromných pomerov. Od detských rokov cítila povolanie k zasvätenému životu, napriek tomu na matkinu prosbu zostala so svojou rodinou. Absolvovala iba štyri roky základnej školy, aby mohla v domácnosti nahradiť chorú matku a postarať sa o svojich štyroch súrodencov.

„V čom spočíva veľkosť tejto ženy? Pochopila, že dôležité nie sú ani tak jej krásne a sväté idey, ale prijať a vziať za svoju Božiu vôľu. Byť svätý totiž nespočíva v nasledovaní svojich, hoci aj svätých predsavzatí, ale vo vnímavosti k tomu, aký plán má s tebou Boh a v jeho nasledovaní ako Mária,“hovorí kardinál Becciu.

Zvláštne znamenia sprevádzali Hedvigu už od narodenia. Jej matka napríklad opísala, že sa dievčatku na hrudi objavil krížik, ktorý nikdy nezmizol. Už v ranom detstve pocítila túžbu úplne patriť Bohu. Čoskoro sa stala členkou „čestnej stráže“, združenia slúžiaceho pri každodennej eucharistickej adorácii. Neskôr vstúpila do tretieho rádu františkánok. 14. júla roku 1911 pri modlitbe počula Hedviga hlas, ktorý jej hovoril, že sa má stať obrazom jeho utrpenia. Na tele dievčaťa sa objavili stigmy. Edvige Carboni opísala udalosť takto:

Jedného dňa som pri modlitbe upadla do vytrženia. Ukázal sa mi Ježiš a povedal: „Chceš trpieť?“ Odpovedala som: „Áno, Pane, pre tvoju lásku chcem mnoho trpieť, veľa!“ V tej chvíli sa mi Ježiš ukázal v podobe kríža. Z jeho rán vychádzali lúče svetla a tieto lúče mi zranili ruky, nohy, hlavu a bok. Pocítila som na všetkých zranených miestach takú bolesť, že som celé hodiny zostala ležať na zemi. Potom som precitla a uvidela, že rany trochu krvácajú a nesmierne bolia. Mala som 29 rokov.“

Stigmatizovaných svätcov a svätíc poznáme asi 350,“ pripomína kardinál Becciu:

„Kto sa totiž nechá pohltiť a uchvátiť duchom modlitby a lásky k Bohu, dochádza k akémusi pripodobneniu Ježišovi Kristovi a vtedy mu Ježiš dáva takýto dar. Chcel by som však zdôrazniť jednu dôležitú vec. Hedviga o tom nebežala všetkom rozprávať, nehovorila o svojich stigmách, zakrývala ich. Vedel o nich iba spovedník.“

Ako Hedviga zapísala do svojho denníka, Ježiš žiadal, aby svoje utrpenie obetovala za vykúpenie duší, najmä vojakov všetkých politických konfliktov a za pád ateistického komunistického režimu v Sovietskom Rusku. Život jednoduchého dievčaťa zo Sardínie sa tak spojili s tragickými kapitolami 20. storočia:

„Veľké dejiny sú utvárané malými príbehmi. Maličkí hlboko ovplyvňujú dejiny, to je logika evanjelia. Tí, s ktorými sa za života nepočíta, sa stávajú centrálnym bodom. Stalo sa to tak aj s Máriou. Kto ju poznal za jej života? A teraz je uctievaná vo všetkých kútoch sveta. Sú to dejiny, ktoré utvára Boh a ktoré buduje prostredníctvom nepatrných, ktorí sa na neho spoliehajú. Je skutočne pozoruhodné, že si vzala k srdcu túžbu obetovať sa za obrátenie Ruska a utrpenie vojakov. Musíme si uvedomiť, že prežila dve vojny. A v roku 1917 tiež vidíme vo Fatime Pannu Máriu, ktorá žiada o modlitby za obrátenie Ruska a tých, ktorí sa nechávali viesť falošnými a protikresťanskými ideológiami.“

Život Hedvigy Carboni sprevádzali ďalšie nadprirodzené javy. Bola videná pri levitácii, vo videniach sa rozprávala s Ježišom a Máriou, a mnohými svätcami, bola zrazená démonom. Nezvyčajné udalosti nemohli uniknúť jej okoliu a v roku 1925 vyústili v začatie kánonického procesu vyvolaného hlasmi tých, ktorí ju považovali za podvodníčku.

Práve v týchto okamihoch sa ukazuje veľkosť duše. Ak sa jej zmocní pýcha a hrdosť, je to koniec, pretože sa vzbúri a nepodvolí. Ak však cíti, že všetko prichádza od Boha, s jasnou mysľou prežije aj tieto strašné chvíle. A tak to bolo aj s Hedvigou.“

Hedviga Carboni zomrela 17. februára 1952 v Ríme, kde žila už od roku 1938. Beatifikačný proces sa začal rímskym vikariátom v roku 1968 a neskôr bol obnovený na základe nových noriem v roku 1999. 7. novembra 2018 pápež František schválil vyhlásenie dekrétu o neobjasnenom uzdravení na jej príhovor. Od tohtoročného mája sú telesné pozostatky dnes už blahoslavnej Hedvigy Carboni uložené v kostole sv. Juraja v Pozzomaggiore na Sardínii.

Zdroj: RadioVaticana.cz

Fiacrius z Meaux, pustovník

$
0
0

Svätý

Sviatok: 30. august

* okolo  r. 590 , Connacht, Írsko
† 18. august 670 Meaux, Francúzsko

 Atribúty: lopata, rýľ, veniec z ruží

Patrónom: záhradníkov, obchodníkov s kvetinami, kováčov, debnárov, výrobcov punčoch, baličov, notárov

Fiacrius sa narodil koncom 6. storočia, pravdepodobne v severnom Írsku, podľa iných prameňov bo synom škótskeho kráľa Eoina IV. Rozhodol sa opustiť spoločnosť a stať sa pustovníkom. Stránil sa popularity a slávy; vyhľadával samotu. Odišiel do Francúzska. Podľa nespoľahlivého legendárneho rozprávania mal totiž pochádzať z kráľovského rodu.

Spoľahlivou správou je až jeho návšteva benediktínskeho biskupa v Meaux, sv. Farona, od ktorého obdržal v blízkosti Breuil pozemok. Na ňom si postavil pustovňu, pri ktorej pestoval hlavne zeleninu a bylinky, a na ktorom tiež vybudoval skromný útulok pre pútnikov. Podľa legendy neoral vraj pluhom, ale iba svojou palicou. Býva vyobrazený ako pustovník s palicou pri orbe alebo ako mních v habite s bibliu a rýľom. Podľa legendy na pozemku, kde býval predtým les, vyrástla kvitnúca záhrada.

Bol kňazom. Mal charizmu uzdravovať; uvádza sa liečenie hemeroidov a pohlavných chorôb. Sám Fiacrius sa obával hriechu nečistoty, a preto sa až úzkostlivo stránil žien. Okolo Fiacria sa zhromaždila skupina žiakov, nasledujúca jeho pustovnícky štýl života.

Zomrel okolo roku 670 a bol pochovaný v Meaux. Neskôr boli jeho ostatky prenesené do meauxskej katedrály, lebo sa na jeho hrobe začali diať zázračné uzdravenia. Meaux sa od 12. storočia stalo pútnickým miestom, neskôr tiež zastávkou pútnikov na Svätojakubskej ceste. Miesto jeho pustovníckeho života bolo nazývané Seine-et- Marne a mesto vybudované v tých miestach kde sa zdržiaval Saint-Fiacre-en-Brie. 

Sílas

$
0
0

Svätý

Sviatok: 13. júl

* 1. storočie
† 1. storočie

Pochádzal vraj z Jeruzalema, aj keď mal rímske občianstvo a stal sa Ježišovým učeníkom. V Skutkoch apoštolov je o ňom písané v 15. a 16. kapitole. Apoštoli a starší so súhlasom celej Cirkvi rozhodli o vyvolení dvoch mužov na doprovod a za spolupracovníkov Pavla a Barnabáša na apoštolskej ceste do Antiochie. Jedná sa o dnešnú Antakyu v Turecku. Vybraní boli Júda, ktorému hovorili Barsabáš a Sílas, poprední muži medzi bratmi.

„Aj Júda a Sílas mnohými slovami potešovali a posilňovali bratov, lebo aj oni boli prorokmi.“ (Sk 15, 32). Apoštol Pavol potom vzal so sebou ako spolupracovníka len Sílasa a cez Derbe prišli do Lystry, kde sa k nim pripojil Timotej.

Prešli Frígiou, galatským územím k Mýzii a dorazili až k moru do Troady. Na pokyn, ktorý dostal Pavol vo videní sa preplavili do Macedónska. Vo Filipách boli hosťami u Lýdie. Tam Pavol z jednej otrokyne vyhnal zlého ducha, ktorý cez túto ženu veštil budúcnosť a to jej pánom prinášalo zisk. Keď videli, že o zisk prišli, vyvliekli Pavla a Sílasa na námestie s obžalobou, že poburujú mesto. Ako rozhodli sudcovia, boli za účasti davu dôkladne zbičovaní a uväznení v najbezpečnejšej cele, kde im dali ešte aj nohy do klady, aby neušli. V noci sa spoločne modlili a spevom oslavovali Boha. Ostatní väzni ich s úžasom počúvali, keď ich chválospev doplnilo náhle zemetrasenie, ktoré otriaslo väzením v základoch a zároveň sa otvorili všetky dvere a všetkým väzňom spadli putá. Žalárnik sa zdesil a chcel si vziať život. Ale Pavol mu zabránil v sebevražde, ktorú chcel vykonať svojím mečom a uistil ho, že sú tam všetci. Žalárnik plný strachu padol pred Pavlom a Sílasom na kolená. Potom sa ich s veľkou pokorou opýtal, čo má robiť, aby bol spasený a oni ho uistili o potrebe viery v Pána Ježiša. Keď pokračovali vo zvestovaní Božieho slova v jeho domácnosti, žalárnik im ošetril rany, dal sa so svojimi ľuďmi pokrstiť a pozval ich ku stolu. Je to ukážka, ako Božia moc sprevádzala prvých hlásateľov evanjelia, ktorí boli ochotní pre jeho slovo trpieť. Dalo by sa namietať, že pobúrení ľudia by ani nepočúvali, čo mohli povedať na svoju obranu. Povedali to až na druhý deň, keď ich prepúšťali a oni nechceli odísť tajne, odvolávajúc sa na rímske občianstvo. Rímski občania totiž nesmú byť bičovaní. Hlásatelia evanjelia však radi prinášali obetu za svojich poslucháčov a oveľa viac im záležalo na tom, aby bolo ich slovo dopĺňané ich príkladným životom ako to, aby sa chránili pred utrpením. Ospravedlnenie tých, ktorí dali obidvoch hlásateľov zbičovať a ich doprevádzanie, mali tiež svoju odozvu v mysliach Macedónčanov, ktorí po ich odchode do Filíp spomínali na slová bratov s väčšou vážnosťou. O Sílasovi je písané aj v 17. kapitole Skutkov apoštolov. Jednalo sa o návštevu Solúna, kde je správa o ich pôsobení v Berei. Tam Sílas a Timotej zostali, pokým Pavol odišiel s doprovodom do Atén. Ale potom boli za ním povolaní. Ešte aj v 18. kapitole je zmienka o tom, že Sílas a Timotej prišli z Macedónska do Korintu.

Čo sa týka ďalšieho Sílasovho života, odkázaní sme len na menej spoľahlivú tradíciu. Tiež je stotožňované meno Sílas a Silván, ktorý sa vyskytuje na ďalších miestach – napríklad Peter po ňom posiela svoj prvý list –, ale nie je to považované za správne. V nekanonickej literatúre je uvádzaná nielen Sílasova samostatná činnosť v Korinte a Macedónsku, ale že tam podľa tradície aj umrel. Miesto smrti sa vraj dokázať nedá.


Irmengarda, panna

$
0
0

Blahoslavená

Sviatok: 16. júl

*  830/833 Ratisbona, Bavorsko
† 16. júl 866, Chiemsee, Bavorsko

Atribúty: berla predstavenej, korunka, blčiace srdce

Blahoslavená Irmengarda (Ermengarda) z Chiemsee Badessa di Frauenwörth sa narodila okolo roku 831 ako dcéra cisára Ľudovíta Nemca a Emy. Bola pravnučkou Karola Veľkého. Nakoľko sa zaujímala o duchovný život, od otca dostala benediktínsky kláštor Buchau vo Württembersku. Nejakú dobu v ňom žila. Má sa zato, že tam bola predstavenou. Pomerne skoro však založila benediktínsky kláštor vo Frauenchiemsee pri Chiemskom jazere v Bavorsku, do ktorého odišla a v Bachau nechala sestry Ildegardu a Bertu. Nový kláštor pri Chiemskom jazere od roku 857 viedla ako matka predstavená. Vynikala heroickou láskou a už asi vo veku 35 rokov zomrela s povesťou svätosti. V súvislosti s uctievaním boli je ostatky exhumované dvakrát. Prvýkrát so zápisom o úcte v roku 1004 a druhýkrát v roku 1631. V roku 1922 boli umiestnené do nového relikviára v kláštornom kostole. K jej blahorečeniu došlo 19. 12. 1928 Piom XI.  

Panteleimón, mučeník

$
0
0

Svätý

Sviatok: 27. júl

* 275 po Kr., Nikomédia
† 27. júla 305, Nikomédia

Patrón: lekárov, pôrodných asistentiek, dojčiacich

Pantaleón či Panteleimón žil v Nikomédii v Turecku. Najprv žil ako pohan pod vplyvom otca Eustorgia. Matka Eubula bola kresťanka a chcela ho vychovávať podľa viery, ale veľmi skoro zomrela. Otec potom kládol dôraz na kariéru a uplatnenie sa vo svete. Na to malo slúžiť vyštudovanie medicíny u Eufrosínia a kladný postoj k štátnemu pohanskému náboženstvu.

A tak sa stal Pantaleón dvorným lekárom cisára Maximiána. K prvej obnove jeho viery, zasiatej matkou, došlo za prispenia staručkého kňaza Hermolaja, s ktorým sa stretával už počas štúdií. Za dôveru voči Bohu vraj bola jeho viera posilnená zázrakmi. Jednalo sa obnovu životných funkcií uštipnutého chlapca, ako dôkaz Kristovej vlády nad životom i smrťou. Druhý zázrak sa týkal navrátenia zraku slepcovi povzbudzovanému k viere v Krista, ktorého menom zbavil úbožiaka slepoty. To prispelo aj k otcovej viere, o ktorú sa Pantaleón dlhšiu dobu snažil.

Popri lekárskej praxi sa stále snažil aj o uzdravovanie duší. V tomto smere vraj bola významným pacientom Maximiánova manželka. Potom nasledovalo udanie špehom. Druhou verziou pre Pantaleónovo zatknutie je udanie jeho kresťanských aktivít zo závisti. Láska, s ktorou jednal s pacientmi a úspešnosť liečenia prispievali k jeho popularite. On tvrdil, že za úspechy vďačí spolupráci s najdokonalejším lekárom sveta, ktorým je Kristus. Preto bol zajatý a kruto mučený. Údajne mu pribili ruky k hlave a nakoniec bol sťatý.

Už v roku 550 bol k jeho úcte postavený kostol v dnešnom Istanbule. Jeho hlava sa vraj okolo roku 800 dostala do Lyonu a ďalšie ostatky na mnoho miest, ku ktorým patrí aj Katedrála sv. Víta v Prahe. V meste Ravello, južne od Neapola, je uložená aj ampula s jeho krvou, ktorá sa v deň jeho pamiatky skvapalňuje tak, ako sa to deje aj s krvou sv. Januára. Uvádza sa ako jeden z tzv. 14 pomocníkov.

Mária Magdaléna Postel, panna

$
0
0

Svätá

Sviatok: 16. júl

* 28. november 1756 Barfleur, Nemecko
† 16. júl 1846 Saint-Sauveur-le-Vicomte, Francúzsko

Narodila sa 28. 11. 1756 v normandskej dedine Barfleur pri kanále La Manche vo Francúzsku ako siedme dieťa v rodine. Pri krste dostala meno Júlia. Už ako dieťa si osvojila život modlitby a veľmi skoro ovládala základy katechizmu. Ako deväťročná urobila súkromný sľub týkajúci sa plného zasvätenia. Na prvé sväté prijímanie sa vtedy mohlo pristúpiť len neskoršie, ale pán farár pri nej urobil výnimku pre jej znalosť a naozajstnú túžbu. Potom chodila prijímať Krista každý deň.

Po čiastočnom školskom vzdelaní odišla do Kláštora benediktínok vo Valignes. Tam prežila svoje dospievanie s úmyslom vstúpiť v plnoletosti do rádu, ale nakoniec sa rozhodla pre službu mimo kláštorných stien. Na dedinách chýbali základné školy a preto Júlia Postel zriadila malú školu, v ktorej formovala deti aj po duchovnej stránke. Snažila sa učiť všeobecné základy aj náboženstvo. V jeho vyučovaní pokračovala aj za prenasledovania počas krvavej francúzskej revolúcie. V tej dobe boli takéto školy zrušené a revolucionári vyžadovali od kňazov prísahu vernosti ústave zameranej proti Cirkvi. Preto mnohí kňazi z Francúzska odišli. Došlo dokonca aj k tomu, že miestny kňaz, schválený vládou, zakazoval prítomnosť Eucharistie v kostole. Biskup, ktorý Júliu Postel dobre poznal, jej preto zveril uchovávanie Oltárnej sviatosti. Ako akolytka roznášala Eucharistiu umierajúcim, organizovala tajné sväté omše a viacerými spôsobmi pomáhala kňazom. Sama žila asketicky, nosila drsný kajúci odev, dodržiavala štvordenný pôst a spávala vraj na drevenom kríži. V roku 1798 vstúpila do tretieho rádu sv. Františka a prijala meno Mária Magdaléna.

Po nástupe Napoleóna a ukľudnení situácie v krajine začala uvažovať o založení nového rehoľného spoločenstva. Nepochopená príbuznými v roku 1804 odišla do Cherbourgu, kde potom viedla školu, ktorú navštevovalo 300 detí. V roku 1807 založila vytúžené Spoločenstvo sestier kresťanských škôl milosrdenstva a s prvými družkami zložila rehoľné sľuby. Štvrtý sľub sa týkal vyučovania detí. Pre nepochopenie okolím boli začiatky jej kongregácie veľmi ťažké a žili v značnej chudobe. Na prianie biskupa sestry prevzali školu v Tamerville. Mária Magdaléna zaviedla modernú didaktickú výchovu a pri škole zriadila dielňu pre ženy. V roku 1832 sa jej podarilo získať spustnuté benediktínske opátstvo v St-Saveur-le-Vicomte, ležiace južne od Chebourgu, v ktorom zriadila základňu svojej kongregácie. V ňom aj po zavŕšení diela, keď mal už rád 37 domov, zomrela vo veku 89 rokov.

Pápež Pius X. ju 17. 5. 1908 blahorečil a pápežom Piom XI. bola 24. 5. 1925 svätorečená.

Praxeda, panna

$
0
0

Svätá

Sviatok: 21. júl

* Rím, Taliansko
† 165 Rím, Taliansko

Atribúty: almužna, nádoba so špongiou a krvou mučeníkov,  býva zobrazovaná aj s korunou a svojou sestrou

Praxeda (Praxedes lat.) podľa legendy bola jej rodnou sestrou Pudenciána a ich otec bol senátor sv. Pudens. Do ich domu doniesol kresťanskú vieru údajne už sv. Peter. Praxeda dosvedčovala skutočnosť, že patrí Kristovi, neustálou pomocou ostatným kresťanom – hlavne pri prenasledovaní. Vynikala štedrosťou a láskou k núdznym. Navštevovala a povzbudzovala väznených, starala sa aj o pochovávanie mučeníkov.

Po smrti bola pochovaná v katakombách sv. Priscily, kde bol uložený aj jej otec a sestra. Prvá zmienka o úcte k nej pochádza z roku 491. Ide o nápis v katakombách týkajúci sa jej chrámu. Martyrológium pri spomienke Praxedy zdôrazňuje, že jej menu je zasvätená bazilika v Eskviline.

Olaf, kráľ a mučeník

$
0
0

Svätý

Sviatok: 29. júl

*  995 Ringerike, Nórsko
† 29. júla 1030 bitka pri Stiklestad, Nórsko

Atribúty: drak, dýka, kráľovské insígnie, sekera

Olavus sa narodil v roku 995 ako syn nórskeho krajského náčelníka Haralda Grenského, v tom čase šľachtica v exile v Anglicku. V mladosti sa na lodi bojovných vikingov dostal do Normandie vo Francúzsku, kde spoznal a prijal kresťanskú vieru. Po 15-ich rokoch bol pokrstený v Rouene arcibiskupom Róbertom. V roku 1015 stál v Nórsku na čele osloboditeľov spod 15-ročnej dánskej nadvlády a nastúpil na trón ako Olaf II. Krajinu zjednotil aj politicky a veľmi aktívne sa usiloval o jej pokresťančenie. Do Nórska povolal misionárov a niekedy im vraj chcel až prehnane pomáhať s vymetaním pohanstva. Zavádzal kresťanské mravy a práva. Jeho snaženie vyprovokovalo veľmožov, ktorí ho v roku 1028 donútili odísť z krajiny.

Olafa so skupinou kresťanov potom prijal švagor na ostrove Gardarik. V roku 1030 sa so švédskou pomocou pokúsil o návrat. Jeho pozemský život však skončil v boji pri nórskom Stiklestade neďaleko Nidarosu (dnes Trondheimu), kde bol pochovaný misionármi. Za svätého ho v roku 1164 vyhlásil pápež Alexander III.

Gilbert, opát

$
0
0

Svätý

Sviatok: 26. október

† 5. júna 1152, Neuffontaines Francúzsko

Atribúty: zobrazovaný je ako premonštrát s natiahnutou rukou a núdznymi ľuďmi, ako opát a staviteľ či pri porade s architektom, s modelom kostola či kláštora, pri žehnaní, s atribútmi vojenskej služby pri nohách.

Rytier Gilbert, príslušník vyššej šľachty z Auvergne, sa na radu premonštrátskeho opáta Ornifia z kláštora Dilo zúčastnil druhej krížovej výpravy (1147-1149), o ktorej vo Vézelay kázal sv. Bernard a ktorú viedol francúzsky kráľ Ľudovít VII. Výprava skončila vojenskou katastrofou. Gilbert, ktorý tento nebezpečný podnik prežil, sa spolu so ženou Petronillou a dcérou Ponciou rozhodol zasvätiť Bohu a vstúpiť do kláštora. Rozdal časť svojho veľkého majetku chudobným a zriadil kláštor sestier Aubeterre, kam vstúpila jeho žena a dcéra. Keď ae sám stal premonštrátom v Dilo, založil Gilbert opátstvo Neuffontaines a roku 1151 sa stal jeho prvým opátom. 
Podľa vzoru sv. Norberta zriadil špitál, ktorý sa stal vďaka zázrakom, ktoré sa v ňom udiali, rýchlo známym. Ako človek kajúci a milosrdný sa sám staral o mnoho trpiacich. Nosili k nemu predovšetkým ťažko choré deti. Kládol na nich ruky a vracal ich uzdravené rodičom. Gilbert zomrel 5. júna 1152 vyčerpaný pokáním a ťažkou prácou.

Jeho ostatky sa žiaľ počas francúzskej revolúcie stratili. Schválenie úcty bolo 22. 01. a 08. 03. 1728 pápežom Benediktom XIII.

Peter-Adrián Toulorge, mučeník

$
0
0

Blahoslavený

Sviatok: 13. október

* 4. mája 1757

† 13. októbra 1793 Coutances, Francúzsko

Atribúty:  Zobrazovaný je ako premonštrát, s gilotínou a evanjeliárom.

Peter-Adrián Toulorge sa narodil v Muneville-le-Bingard (Normandia). Stal sa svetským kňazom a v decembri 1782 kaplánom v Doville. Zažil tam veľké nadšenie farára-premonštráta Jacquesa-Françoise Le Canut, s ktorým často navštevoval premonštrátske opátstvo Blanchelande. Nadchol ho ideál sv. Norberta a do jeho rehole vstúpil. Po schválení civilnej ústavy vykonával tento kanonik službu v okolitých farnostiach. Keď sa dopočul o zákone z 26. augusta 1792, ktorý všetkých kňazov, ktorí zastávali verejný úrad a nezložili prísahu na revolučnú ústavu, odsudzoval na deportáciu, myslel si, že sa ho týka, a rozhodol sa odcestovať na anglický ostrov Jersey. Tam zistil, že sa mýlil, odišiel pri prvej príležitosti späť a vykonával svoju pastoračnú službu tajne aj naďalej. V septembri 1793 bol Peter-Adrián zatknutý a odsúdený. Tribunál bol o jeho pobyte na ostrove Jersey síce presvedčený, ale nemal žiadne dôkazy. Peter-Adrián sa rozhodol povedať pravdu aj napriek riziku straty života. V noci pred svojou smrťou napísal tri dojemné listy, jeden končí slovami: „prajem ti Božie požehnanie, v predvečer svojho umučenia.“  Peter-Adrián Toulorge zomrel 13. októbra 1793 na tržnici v Coutances pod gilotínou a začal byť uctievaný ako „mučeník za pravdu“.

29. apríla 2012 sa v Katedrále Notre-Dame vo francúzskom meste Coutance konala slávnosť blahorečenia Petra-Adriana Toulorga (1757-1793), rehoľného kňaza premonštrátskeho rádu. V zastúpení Svätého Otca jej predsedal kardinál Angelo Amato, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých.


Gertrúda, panna

$
0
0

Blahoslavená

Sviatok: 13. august

* asi 29. septembra 1227
† 13. augusta 1297 Altenberg, Nemecko

Atribúty: zobrazovaná ako premonštrátka s rochetou, almuciom a berlou abatyše, s levom, ľaliou, krížom, nástrojmi utrpenia, kľúčom, knihou a tiarou, so zjavením dieťaťa Ježiša s krížom, ktorý jej nasadzuje tŕňovú korunu

Gertrúda bola dcéra grófa Ľudovíta z Durínska a Hessenska a jeho ženy sv. Alžbety. Otec padol niekoľko týždňov pred jej narodením počas siedmej krížovej výpravy. V súlade so sľubom, ktorý dala jej tehotná matka, bolo dieťa zverené kláštoru premonštrátiek Altenberg (obec Solms) blízko Wetzlaru. V tomto kláštore bola dievča vychované a doň tiež vstúpila. Hoci aj Alžbeta len niekoľko rokov po narodení Gertrúdy roku 1231 zomrela, spomínalo altenberské kláštorné spoločenstvo stále na jej návštevy, pri ktorých grófka spolu so sestrami priadla a plietla. Keď mala Gertrúda osem rokov, mohla sa v máji 1235 v Marburgu zúčastniť svätorečenia svojej matky. Vo svojich 21 rokoch sa stala treťou altenberskou magistrou. Zo svojho dedičstva dala postaviť gotický kláštorný kostol, taktiež domy pre chudobných a chorých, v ktorých činorodo pracovala. Gertrúda bola zapálenou podporovateľkou krížových ciest a zavedenia sviatku Tela a Krvi Pána, ktorý sa v Altenbergu slávil už v roku 1270. Ako žena pokánia a odriekania mala charizmu zmierovať znepriatelených ľudí. Po 49 rokoch ako predstavená, zomrela 69 ročná Gertrúda 13. augusta 1297 na následky ťažkej choroby. Jej relikvie sú v Altenbergu.

Adrián a Jakub Lacoupe, mučeníci

$
0
0

Svätí

Sviatok: 9. júl

* okolo 1528, † 9. júla 1572; 
* okolo 1542, † 9. júla 1572

Atribúty: zobrazovaní ako premonštráti, so sľučkou, pri šibenici, s tiarou, kalichom, monštranciou, knihou a palmou víťazstva

Mučeníci z Gorkumu, obraz Cézara Fracassinieho, Vatikán

Adrián Jansen, prezývaný „Becanus“, pretože pochádzal z Hilvarenbeek (Brabantsko), vstúpil roku 1544 do premonštrátskeho opátstva Middelburg v nizozemskej provincii Zeeland. Pôsobil ako novicmajster a kaplán. Okolo roku 1560 sa stal farárom v Agterkerke a roku 1572 farárom v Monster. 
Adrián bol vo svojej farnosti, kde žilo aj niekoľko kalvínov, príkladným pastierom. Roku 1572 prepadli faru „gézovia“ a Adriána a jeho spolubrata Jakuba Lacoupe, ktorý v Monster pôsobil ako kaplán, uniesli. Rovnaký osud postihol aj jedného augustiniána a dominikána, jedenásť františkánov a štyroch svetských kňazov; museli kráčať ulicami mesta cez pokrikujúci dav, bití a ponižovaní, podrobiť sa prísnym výsluchom, pri ktorých obhajovali reálnu prítomnosť Krista v eucharistii a primát pápeža. Odopreli im jedlo, kruto ich týrali a mučili, nakoniec ich vzali do Gorcumu (Gorinchem) a tam ich obesili.
Aj Jakub Lacoupe z Oudenaarde (Flandry) bol kanonik opátstva Middelburg. Roku 1566 prestúpil k reformácii, stal sa protestantským pastorom a pásal proti katolíckej cirkvi. Jeho otec a brat, ktorý bol tiež premonštrátom v Middelburgu, ho dokázali o pár mesiacov neskôr prehovoriť k návratu do kláštora. 
Opát Nikolaus van den Bucht ho po piatich rokoch pokánia v opátstve Marienweerd menoval roku 1572 kaplánom v Monster. Spolu so svojim farárom Adrianom Jansenem zomrel 9. júla 1572. Ich relikvie sa nachádzajú v Gorcume, Bruseli a Averbode.
Schválenie úcty: blahorečenie 24. 11. 1675 Klementom X. a svätorečenie 29. 06. 1867 Piom IX.

Isfríd, biskup

$
0
0

Svätý

Sviatok: 15. jún

* okolo 1115

† 15. júna 1204

Isfríd, kanonik z opátstva Kappenberg, od roku 1159 prepošt Jerichowa a staviteľ románskeho kláštorneho kostola. Od roku 1178 v Ratzenburgu sa stáva nástupcom sv. Evermoda lebo premonštrátski kanonici katedrálneho ratzeburského kostola ho zvolili za biskupa. Aj v tejto hodnosti pokračoval v prísnom a v pravom zmysle slova rehoľnom živote. Zaslúžil sa o stavbu katedrály a zriaďovanie farností, podporoval christianizáciu vendského územia. Voči Vendom sa ukázal ako mierny sudca a snažil sa ich presvedčiť svojimi kázňami. Isfríd napĺňal svoj život spravodlivými skutkami cností, nazhromaždil veľa zásluh. Z lásky k utrpeniu Pána, ktorého bol horlivým ctiteľom a v snahe o umŕtvovanie, sa často prísne postil.

V roku 1190 navštívil opátstvo Floreffe, ktoré bolo po požiari prázdne a podarilo sa mu presvedčiť klerikov, aby sa vrátili (rok a pol boli rozptýlení), obnovil kláštor a za jeden deň posvätil sedem oltárov. V roku 1190 posvätil kostoly v Posteli a v roku 1194 v Klosterrath. V spore medzi Štaufmi a Welfmi sa postavil na stranu porazeného vojvodu Henricha Saského a Bavorského, ktorému už skôr zložil lénnu prísahu. Smelo sa postavil na odpor aj cisárovi Fridrichovi a jeho vazalom Bernardom z Anhaltu, aby obránil práva ľudu. Za života i po smrti zažiaril zázrakmi. Zomrel roku 1204 deväťdesiatročný.

Leonardo Murialdo, kňaz a zakladateľ

$
0
0

Svätý

Sviatok: 18. máj

* 26. októbra 1828, Turín, Taliansko

† 30. marca 1900, Turín, Taliansko

sv. Leonardo Murialdo - Wikipedia

Leonard Murialdo sa narodil v Turíne v roku 1828 ako ôsme dieťa svojich rodičov. V štyroch rokoch mu umrel otec.

Dobrú kresťanskú výchovu získal v kolégiu Scolopínov v Savone. V mladom veku prešiel hlbokou duchovnou krízou, ktorá ho doviedla k obráteniu a k nájdeniu kňazského povolania. Filozofické a teologické štúdia začal v Turíne a počas tých rokov začal pracovať v oratóriu Anjela strážcu, ktoré riadil jeho bratranec, teológ Roberto Murialdo.

Vďaka tejto spolupráci zakúsil problémy turínskej mládeže: chlapci na ulici, väzni, kominári, pomocníci v obchodoch. V roku 1851 bol Leonard vysvätený za kňaza. A začal úzko spolupracovať s donom Cafassom a donom Boscom. Don Bosco mu zveril vedenie oratória svätého Alojza. Leonard tak nasával preventívny systém, ktorý neskôr celkom prevzal pre svoje diela. V roku 1866 prijal direktorstvo v Turínskom remeselníckom kolégiu a vložil sa do ľudskej, kresťanskej a odbornej výchovy chudobných a opustených chlapcov. Aby vylepšil svoj výchovný prístup, ponavštevoval mnohé výchovné inštitúcie v Taliansku, Francúzsku i Anglicku.

Bol jedným z promótorov ľudových katolíckych knižníc a Únie katolíckych robotníkov. V tej bol aj dlhé roky cirkevným asistentom.
V roku 1873 s podporou niekoľkých spolupracovníkov založil Kongregáciu svätého Jozefa (Jozefíni od Murialda) s cieľom apoštolátu a výchovy mladých, najmä najchudobnejších a opustených. Otváral oratória, odborné školy, domovy pre pracujúcich chlapcov a roľnícke kolónie, prehlboval svoj úsilie v laických združeniach, predovšetkým na poli odbornej formácie mladých a dobrej tlače. Jeho mottom bolo: Pracovať a mlčať.

Bol človekom ducha a modlitby, kontemplatívny v činnosti ako don Bosco. V roku 1884 viac ráz trpel na zápal priedušiek. Don Bosco ho šiel požehnať a, napriek ťažkostiam a nepríjemnostiam žil až do roku 1900. Strata otca v detskom veku podnietila aj Leonarda, aby sa stal otcom a vodcom mladých, ktorých mu Pán zveroval. Život, štýl a dielo ho veľmi zblížilo s priateľom a vzorom – donom Boscom.

Pavol VI. ho vyhlásil za blahoslaveného v roku 1963 a za svätého 3. mája 1970.

Filip Rinaldi

$
0
0

Blahoslavený

Sviatok: 5. december

* 28. mája 1856, Lu, Taliansko
† 2. júla 1931, Turín, Taliansko

Krátky životopis

Tretí nástupca dona Bosca, zakladateľ sekulárneho inštitútu „Dobrovoľníčky dona Bosca“. 
Ako hlavný predstavený saleziánov viedol kongregáciu v rokoch 1922 – 1931. 
Zomrel 5. decembra 1931 (bola sobota ráno). Pohreb sa konal na slávnosť Panny Márie Nepoškvrnenej 8. decembra 1931 v bazilike Panny Márie Pomocnice kresťanov na Valdoccu v Turíne.


Na duchovné čítanie

Autor: Pavla Jungmannová
Název:

Rodičia Filipa Rinaldiho Krištof Rinaldi a Antónia Brezziová mali živú vieru. Každý večer si matka kľakala so svojimi

deviatimi deťmi pred sochu Panny Márie a učila ich opakovať po sebe: „Pozdravujem ťa, Mária. Dávam ti svoje srdce a ty mi ho už nevracaj.“ Traja z týchto chlapcov sa stali kňazmi.
Filip bol ôsmy z deviatich detí. Keď dovŕšil desať rokov, vstúpil do jeho života don Bosco. V susednej dedine Mirabello totiž tento turínsky kňaz otvoril malý seminár a otec tam zaviedol Filipa. So svojím učiteľom donom Pavlom Alberom prežil mnoho rokov a neskôr o tom napísal: „Pre mňa bol don Albera anjelom strážcom. Jeho poverili, aby nado mnou bdel, a on to robil s takou láskou, že kedykoľvek na to myslím, žasnem.“
Don Bosco prišiel dvakrát z Turína a dlho sa s Filipom rozprával. Stali sa priateľmi. Ale na jar bol už Filip ustatý od intenzívneho štúdia, a navyše ho začalo vážne znepokojovať ľavé oko. Jedného dňa, keď bol zvlášť vypätý, ho istý nešetrný asistent hrubo urazil. To bola posledná kvapka do preplneného pohára. Filip nestratil sebakontrolu, išiel za direktorom a povedal mu, že chce ísť domov. Nebol to vrtoch, jeho otec skutočne prišiel a zobral ho domov. Keď don Bosco prišiel po tretí raz do Mirabella a nenašiel tam Filipa, nemilo ho to prekvapilo. Napísal mu list, v ktorom ho prosil, aby sa vrátil. Ale Filip sa už cítil od saleziánov vzdialený. V roku 1876 mal dvadsať rokov a vyhliadky na manželstvo. Z Turína došiel však don Bosco, aby získal Filipa späť. Filip s pokojnou vytrvalosťou sedliaka vyložil všetky svoje ťažkosti a don Bosco mu ich rad radom riešil. „Postupne si ma získaval,“ napísal raz don Rinaldi, „rodičia mi ponechali slobodu a moje rozhodnutie padlo na dona Bosca.“
21-ročný sedliak z Lu Monferrato znovu otvoril knihy a začal študovať. Ako 24-ročný zložil do rúk dona Bosca sľub čistoty, chudoby a poslušnosti a stal sa saleziánom. 23. decembra 1882, ako 26-ročný, bol Filip Rinaldi vysvätený za kňaza. Don Bosco musel veľmi jasne čítať v budúcnosti tohto silného mládenca. V januári 1888, niekoľko dní pred svojou smrťou, don Bosco vymenoval dona Rinaldiho za direktora pre dospelé povolania. Don Rinaldi ho prišiel navštíviť a rád by sa bol vyspovedal, ale keď ho videl takého vysileného, už-už sa toho chcel zrieknuť. Nakoniec však povedal: „Don Bosco, chcel by som, aby ste ma vyspovedali, ale nechcem vás unaviť. Spravme to takto: ja vám poviem svoje hriechy a vy mi poviete len jedno slovo.“ Vyspovedal sa a don Bosco mu ešte pred rozhrešením povedal jediné slovo: „Rozjímanie.“ Neskôr don Rinaldi spomínal: „Toto slovo na mňa urobilo ohromný dojem. Bolo to ako nejaké zjavenie o tom, aký význam don Bosco pripisoval rozjímaniu.“ Don Rua, nástupca dona Bosca, si ako hlavný predstavený Saleziánskej kongregácie jedného dňa v roku 1889 zavolal dona Rinaldiho a jednoducho mu oznámil: „Posielam ťa do Španielska do Barcelony-Sarria. Budeš musieť vybavovať veľmi chúlostivé veci.“ Saleziánska škola v Barcelone-Sarria sa dostala do krízy. Niekoľko nepríjemných príhod ohrozovalo dobré meno saleziánov a počet žiakov klesol na polovicu. Don Rinaldi sa ako 33-ročný začal učiť španielčinu. V Barcelone-Sarria ho čakala situácia, ktorá by niekoho ľahko mohla obrať o spánok: saleziánov bolo málo a boli znechutení, o disciplíne a serióznom štúdiu medzi žiakmi sa nedalo ani hovoriť. Donovi Rinaldimu sa však čoskoro podarilo obnoviť pracovné a študijné nadšenie a takisto aj disciplínu. Tri roky stačili na to, aby sa pričinením dona Rinaldiho pozdvihol saleziánsky dom v Barcelone-Sarria a aby sa ukázalo, z akého dreva je tento zdatný Piemonťan vykresaný. Don Rua mu z Turína oznámil, že ho menuje za provinciála všetkých saleziánskych diel v Španielsku a Portugalsku. Don Rinaldi si stručne napísal do notesa svoj program: „Chcem byť otcom. Budem sa vyhýbať ostrým spôsobom. Keď budú chcieť so mnou hovoriť, nedám najavo, že som ustatý alebo že sa ponáhľam.“ Za deväť rokov don Rinaldi založil 16 nových saleziánskych diel, najväčšiu prácu však vykonal vo formácii saleziánov. Otvorene všetkým pripomínal: „My sme tu nato, aby sme pracovali pre chudobných mladíkov. Pracovať pre nich neznamená nechať ich, aby sa uspokojili so svojou chudobou, ale zaúčať ich aj do sociálneho a kultúrneho života.“ V tomto období bol saleziánsky provinciál poverený starať sa aj o dcéry Márie Pomocnice. Predstava ženy vo vtedajšom Španielsku bola taká, že má byť dobrá, nábožná a nič viac. Don Rinaldi saleziánkam jasne hovoril: „Je to veľký omyl, ak sa s nábožnosťou nespája aj primerané vzdelanie. Buďte si isté, že ak dievčatá nebudú mať patričné vzdelanie – teoretické aj praktické – dávame svetu do rúk silnú zbraň. Budú obžalúvať rehoľníkov a rehoľníčky z nevedomosti a z lenivosti.“
6. apríla 1910 zomrel vo veku 73 rokov don Rua. Don Rinaldi už ako niekoľkoročný prefekt celej kongregácie oznámil túto smutnú správu saleziánom a súčasne zvolal generálnu kapitulu, ktorá zvolila „tretieho dona Bosca“. Stal sa ním don Pavol Albera, ktorý v Mirabelle očaril Filipa svojou dobrotou. Dona Rinaldiho opäť zvolili za generálneho prefekta. 
Počas prvej svetovej vojny ležala na pleciach dona Rinaldiho ťažká úloha postarať sa o hmotné potreby bojujúcich spolubratov. A predsa sa mu aj počas ťažkých rokov 1914 – 1918 podarilo založiť dve diela, ktoré v nasledujúcich rokoch dosiahli mimoriadny rozvoj. Prvým bola Medzinárodná federácia saleziánskych odchovancov a odchovankýň, druhým združenie osôb zasvätených vo svete, ktoré sa neskôr nazvali Dobrovoľníčky dona Bosca.
V októbri 1921 pripadla donovi Rinaldimu po druhý raz smutná povinnosť oznámiť saleziánom dosť nečakanú smrť hlavného predstaveného dona Alberu. Don Rinaldi mal vtedy 65 rokov. Tentoraz dúfal, že ho saleziáni oslobodia od tejto veľkej zodpovednosti prefekta kongregácie. 24. apríla 1922 sa na Valdoccu zišla generálna kapitula, aby zvolila nového hlavného predstaveného. Generálna kapitula mu však ani nedala čas na prečítanie pripraveného lístka s prosbou o zvolenie nového mladého prefekta a hneď v prvom skrutíniu ho zvolila rovno za hlavného predstaveného. Po dlhom potlesku don Rinaldi vstal a zdrvený povedal: „Čo ste to urobili? Je to pre mňa i pre vás výzva, aby sme sa hlboko zamysleli. Vyzerá to tak, že Pán Boh chce zahanbiť našu kongregáciu alebo že Panna Mária chce ukázať, že iba ona je tá, ktorá pôsobí medzi nami. Uisťujem vás, že je to pre mňa na veľkú pokoru. Modlite sa, aby som nepokazil to, čo urobil don Bosco a jeho nástupcovia.“
Ale don Francesia, jeden z najstarších saleziánov, ktorý žil dlhé roky v dôvernom vzťahu s donom Boscom, povedal: „Chýba mu len hlas dona Bosca, všetko ostatné má.“
V donovi Filipovi Rinaldim mali saleziáni od tohto dňa svojho „štvrtého dona Bosca“.
Už od prvých mesiacov, ako bol zvolený za hlavného predstaveného, dal don Rinaldi Saleziánskej kongregácii silný misionársky impulz. Don Rinaldi podporoval rozkvet misionárskych povolaní aj vydávaním časopisu Gioventu missionaria (Misionárska mládež) a založením organizácie Associazione missionaria della gioventu salesiana (Združenie saleziánskej misionárskej mládeže). Počas deviatich rokov jeho pôsobenia v úrade hlavného predstaveného odišlo na misie 1 868 saleziánov a 613 dcér Márie Pomocnice.
Aby sa udržiavala a upevňovala jednota saleziánov, už don Rua a don Albera podnikali dlhé cesty. Don Rinaldi pochopil, že musí nasledovať ich príklad, čo aj robil, hoci zakaždým sa vrátil do krajnosti vyčerpaný. Navštívil saleziánov a dcéry Márie Pomocnice v tých štátoch, ktoré boli postihnuté prvou svetovou vojnou, a to najmä v Poľsku, Rakúsku, Maďarsku, Nemecku a Francúzsku. 
2. júna 1929 prežíval don Rinaldi jeden z najkrajších dní – pápež Pius XI. vyhlásil dona Bosca za blahoslaveného. V tomto roku však začal neúprosne cítiť každú námahu a svojich 73 rokov, a tak musel prestať s cestovaním. Veľa času venoval rozjímaniu. „Vnútorný život,“ hovorieval saleziánom, „je prítomnosť Boha v nás. Na neho myslíme, vzývame ho a milujeme ho. Duchovným životom treba naplniť školu aj rekreáciu. Netreba o tom ani hovoriť, stačí na to len myslieť.“ Ráno 5. decembra 1931 don Rinaldi sedel vo svojej izbe s knihou v ruke. Čítal životopis dona Ruu. Jeho sekretár bol v susednej izbe, a keď počul zakašľanie, išiel sa pozrieť, či don Rinaldi niečo nepotrebuje. Našiel ho s hlavou položenou na knihe. Odišiel k Bohu bez toho, žeby bol niekoho vyrušoval.
Saleziánska kongregácia, ktorú prevzal po donovi Pavlovi Alberovi, mala 4 788 saleziánov a tí pracovali v 404 dielach. Po deviatich rokoch, o ktoré sa obával, že „pokazí“, čo urobil don Bosco, bolo saleziánov 8 836 a pracovali vo viac než tisíc dielach na celom svete.
29. apríla 1990 Ján Pavol II. povýšil pokorného rehoľníka dona Filipa Rinaldiho vedľa dona Bosca a dona Ruu tým, že ho vyhlásil za blahoslaveného.

(Úryvok je z knihy Svätci saleziánskej rodiny, Teresio Bosco, vydavateľstvo DON BOSCO, 2003)

Viewing all 328 articles
Browse latest View live