Quantcast
Channel: Životopisy svätých
Viewing all 328 articles
Browse latest View live

Maria Felicia od Sviatostného Ježiša, rehoľníčka

$
0
0

Blahoslavená

Sviatok: 28. apríl

* 12. január 1925 Villarica del Espiritu Santo, Guairá, Paraguaj
† 28. apríl 1959 Asunción, Paraguaj

Prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kardinál Angelo Amato SDB v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas charakterizoval bosú karmelitánku Mariu Feliciu od Sviatostného Ježiša (1925-1959) týmito slovami:

„Svedkovia hovoria o jej nesmiernej viere – presvedčivej a podmanivej, ktorá akoby vychádzala zo všetkých jej pórov a ktorá sa každý deň prejavovala v jej pohotovej poslušnosti, znamenitej láske k blížnemu, v pokore prosiť o odpustenie za nedostatky, a to svoj vlastné i tých druhých. Čítanie Svätého písma, osobitne Nového zákona, a meditácia nad ním bola výživou a zbraňou jej apoštolátu. Nová blahoslavená sa modlila a obetovala za posväcovanie kňazov. Zanechala nám dokonca akési vademecum o dôležitosti kňaza v Cirkvi:

«Kňaz je priateľom detstva, poradcom mladosti, podporou a pravou rukou rodičov, útechou a povzbudením chorých a invalidov, čestným  hosťom rodín, istotou a garanciou národov a vlasti, pýchou a posilou našej svätej Cirkvi».

Sestra Maria Felicia od Sviatostného Ježiša (vlastným menom María Guggiari Echeverría) mala prezývku Chiquitunga, vysvetlil kardinál Amato:

„Chiquitunga bolo jej domácke zdrobnené meno už odmalička, znamená to doslovne „Maličká“. Avšak v skutočnosti bola veľkou v láske a oddanosti Ježišovi. Pieseň „Všetko ti obetujem, Pane“ bola jej životným programom. V období ťažkých spoločensko-politických nepokojov bola podľa jej slov pripravená zomrieť pre vieru. Bola tiež plná lásky a štedrosti voči marginalizovaným osobám, starým ľuďom, chudobným a chorým. Niektorí svedkovia ju prirovnávajú k Matke Tereze z Kalkaty.“

Zdroj: Vatican News


Simeon Lukač, mučeník

$
0
0

Blahoslavený

Sviatok: 22. august

* 7. júl 1893 Starunya, Ukrajina
† 22. august 1964 Krasnojarsk, Ukrajina

Narodil sa 7. júla 1893 v obci Starunya ležiacej v Ukrajinskej oblasti Stanislaviv (dnešný Ivano-Frankivsk). Rodičia boli jednoduchí roľníci grékokatolíckeho vyznania. V roku 1913 nastúpil do seminára, ale štúdium prerušila vojna. Na ceste ku kňazstvu mu v roku 1919 dopomohol stanislavský biskup Hryhorij Chomyszyn (pam. 28. 12.), ktorý v seminári prednášal morálku.

Simeon Lukač bol v apríli 1945 tajne vysvätený na biskupa pre Grékokatolícku cirkev. Stalo sa tak na Ukrajine prenasledovanej Sovietmi. Pápež Pius XII. ku koncu roku 1945 verejne vyjadril solidaritu s touto prenasledovanou Cirkvou. Väznenie ukrajinských biskupov odsúdil v encyklike Orientales omnes Ecclesias, ktorú Sovieti vzápätí označili za protiruský dokument.

Mons. Simeon Lukač bol 26. októbra 1949 vyšetrovaný NKVD (Narodnyj komissariat vnútrennych del, ktorý riadil prácu tajnej polície v Zväze sovietskych socialistických republík a stal sa nástrojom Stalinových represií, čistiek a útlaku) s neobmedzenou mocou a zakúsil od nej veľa útrap. Asi od februára 1955 bol väznený v tábore s veľmi prísnou disciplínou v Krasnojarsku, kde zomrel vo veku 71 rokov.

Blahorečený bol 27. júna 2001 pápežom Jánom Pavlom II., medzi 27-mi grékokatolíckymi mučeníkmi.

Izidor Bakanja, laik a mučeník

$
0
0

Blahoslavený

Sviatok: 15. august

* 1887 Bokendela, Belgické Kongo
† 15.  august 1909 Busira, Belgické Kongo

Krátky životopis: Pochádzal z Konga. Veľmi mladý (15 až 16-ročný) musel tvrdo pracovať. Po stretnutí s vierou sa stal kresťanom, členom bratstva karmelitánskeho škapuliara, katechétom a veľkodušne sa podieľal na evanjelizácii Afriky. Krátko nato preto trpel pod bičom otrokára, ktorý zapríčinil jeho telesnú smrť, keď mal okolo 20 rokov. Umieral v láske a s prísľubom pokračovania v orodovaní v nebi za toho, kto rozhodol o jeho smrti.

Dlhší životopis: Narodil sa okolo roku 1889 v Bokendele v Kongu ako tretie zo štyroch detí. Rodina patrila k africkému kmeňu Boanga. V roku 1905 musel začať pracovať v neďalekej Mbandake ako robotník na stavbe. Vtedy od trapistov prvýkrát počul o Ježišovi. V nasledujúcom roku 6. mája prijal sviatosť krstu, meno Izidor a škapuliar Božej Matky z hory Karmel. S veľkou horlivosťou sa začal snažiť o mier medzi znepriatelenými kmeňmi. Napriek svojej mladosti sa stal mužom dialógu, ktorý nadväzoval s ľuďmi odlišných názorov. Hovoril o potrebe lásky, ktorá nehľadí na farbu pleti ani na spoločenské postavenie. Pôsobil ako laický katechéta a kresťanské povolanie slúžiť s láskou bral doslovne.

Po krátkom pobyte u rodičov odišiel za potrebným zárobkom na obživu k Belgičanovi Reydersovi, ktorý bol spolumajiteľom veľkoobchodu s kaučukom a slonovinou. Pracovne sa dostal do Ikili, kde ho čakala nielen práca na plantáži, ale aj utrpenie kvôli viere. Van Cautera, pod ktorým pracoval, bol označovaný ako zúrivý nepriateľ kresťanov. Izidorovi zakázal nosiť škapuliar a verejne ho dal za jeho nosenie zbičovať. Izidor na ďalší deň znovu začínal prácu so škapuliarom na krku a spolupracovníkom svedčil o Kristovi. Za službu lásky a prejavy viery dňa 22. apríla 1909 Van Cautera, ktorý mu škapuliar osobne strhol, nariadil jeho bičovanie s použitím ostrých klincov na konci bičov. Údajne malo ísť len o dvesto rán, ale kati po čase schválne zabudli počítať. Keď sa zdalo, že im už zomiera pod rukami, odtiahli ho do udiarne kaučuku, aby tam bez pomoci dokonal.

Izidorovo umieranie bolo pomalé a bolestné. Rany zhoršovala infekcia, ale jeho srdce neprestávalo žiť modlitbou. Prvým ľuďom, ktorých uvidel po štyroch dňoch, začal hovoriť o Ježišovej dobrote. Tí boli zhrození z jeho hlbokých zhnisaných rán, po ktorých mu liezli muchy. Keď za ním prišiel spovedník, Izidor povedal: „Otče, skutočne necítim žiadnu nenávisť. Rozkázal, aby ma mučili. Je to jeho vec. Musí vedieť, čo robí. Budem sa za neho modliť. Keď budem v nebi, veľmi budem za neho prosiť.“ A pevne držal ruženec. Jedného z priateľov ešte pred smrťou poprosil, aby pri stretnutí s jeho matkou, misionármi a sudcom povedal, že umieral ako kresťan. Priateľmi bol prenesený do domu trapistov v Mbandaki pri rieke Zair, kde na verande 15. augusta zomrel.

Blahorečený bol 24. apríla 1994 pápežom Jánom Pavlom II. v Ríme. Zároveň ním bol vyzdvihnutý ako mladý predstaviteľ laického hnutia v Zaire a človek heroickej viery.

Vincent Pallotti, zakladateľ rehole pallotínov

$
0
0

Svätý

Sviatok: 22. január

* 21. apríl 1795 Rím, Pápežský štát
† 22. január 1850 Rím, Pápežský štát

Vincent Pallotti, syn Petra Pavla a Magdalény De Rossi, sa narodil v Ríme 21. apríla roku 1795. Mladosť prežil v náboženskej atmosfére rodinného domu. Kňazskú vysviacku prijal 16. mája v roku 1818. Keďže sa po vysviacke zaoberal všestrannou a mnohotvárnou apoštolskou činnosťou, spriatelil sa s mnohými kňazmi, ale aj so svetskými osobami, ktoré sa aktívne angažovali v oživovaní kresťanskej viery medzi obyvateľmi Ríma. Jeho dušpastierske povolanie ho v každej oblasti poháňalo k budovaniu spolupráce medzi duchovnými, rehoľníkmi a laikmi.

V tamtých časoch mu Rím dával široký priestor na kňazskú a apoštolskú činnosť. Svojou dušpastierskou starostlivosťou Pallotti prevzal veľa oblastí cirkevného života: bol otvorený pre chudobných a opustených, neúnavne spovedal, propagoval konferencie pre rehoľníkov a viedol misie vo farnostiach, organizoval formáciu pre kresťanskú mládež, dospelých laikov a duchovných, otváral a podporoval sirotince, propagoval apoštolát tlače, podporoval misijné pôsobenie a bol otvorený pre problémy kresťanského východu, bol pri začiatku osláv oktávy Epifánie (Zjavenia Pána), ktoré boli vyjadrením jednoty a všeobecnosti (katolíckosti) Cirkvi. Predsa však len, nadovšetko v centre jeho angažovania sa bola vždy starostlivosť o Božiu chválu a spásu ľudí. Silou, ktorá hýbala celým jeho apoštolátom, smerujúcim k oživovaniu viery, bola láska v dvojakom rozmere: duchovnom a dočasnom.

Prevládajúcou vlastnosťou v celom živote a apoštolskej činnosti Vincenta Pallottiho bolo jednostajné úsilie o svätosť, ktoré – dalo by sa povedať – sa stalo „kvasom“ oživujúcim všetky iné oblasti jeho života. Každú chvíľu svojho života smeroval k nekonečne svätému Bohu. Sv. Vincent, úplne pohltený Bohom, vyznáva: Boh, ktorý je vo svojej podstate svätosťou, svojou nekonečnou svätosťou ničí celú moju nehodnosť, a po zmarení mňa celého ostáva vo mne Boh, Svätosť, nesmierna, nekonečná, večná a nepochopiteľná (OOCC X, s. 459).

Vincent Pallotti zomrel v Ríme, v dome pri Kostole San Salvatore in Onda, dňa 22. januára roku 1850. Na storočnicu svojej smrti ho pápež Pius XII. pripočítal medzi blahoslavených a 20. januára roku 1963 ho pápež Ján XXIII. kanonizoval. On o svätom povedal: Sv. Vincent Pallotti je jednou z najvynikajúcejších osôb v oblasti apoštolskej činnosti XIX. storočia (…). Nebol spokojný s obyčajným kňazstvom. Vymýšľal iné prostriedky, aby dovolil ľuďom poznať a milovať Boha

Zdroj: Pallotini.sk

Anna Kolesárová, panna, mučeníčka

$
0
0

Blahoslavená

Sviatok: 20. november

* 14. júl 1928, Vysoká nad Uhom
† 22. november 1944, Vysoká nad Uhom

Anka sa narodila 14. júla 1928 vo Vysokej nad Uhom a rodičia – Ján Kolesár, prezývaný Hruška, a Anna, rodená Kušnírová – ju hneď na druhý deň dali pokrstiť. Naoko ničím výnimočné dievča z východoslovenskej dediny Vysoká nad Uhom. Chodila do ľudovej školy, pomáhala v domácnosti a na gazdovstve, ako to bývalo v tej dobe zvykom. Keď mala Anka desať rokov, zomrela jej mama. Zrazu sa Anka stala jedinou ženou v dome. Starší brat s otcom pracovali na poliach a ona sa starala o všetko potrebné. Nebolo ľahké v takom veku zamiesiť na chlieb, zabiť a ošklbať hus do polievky, podojiť kravu a z mlieka namútiť maslo. Domáce povinnosti jej síce nedovoľovali dokončiť si školu, ale nebránili jej modliť sa popri práci modlitbu svätého ruženca, zúčastňovať sa pobožností a pútí, pripraviť výzdobu do kostola, postarať sa o mladšie deti zo susedstva a budovať hlboké priateľstvá s rovesníčkami. Anka bola milá, obetavá, nesťažovala sa. Hľadela viac na potreby iných ako na seba. Bola vychovávaná  k skromnosti a mravnej čistote. Záver druhej svetovej vojny bol pre Vysočanov obzvlášť náročný. Dva mesiace prechádzal obcou front a vonku sa všade strieľalo. V domoch sa ubytovali nemeckí vojaci a domáci sa schovávali v pivniciach.

V osudný večer 22.novembra 1944 vošiel do pivnice u Kolesárovcov podgurážený ruský vojak z oslobodeneckej armády. Uvidel, že v tmavých šatách po nebohej matke sa chúli mladé nevinné dievča. Začal ju ťahať von, aby si na nej ukojil svoje nemravné chúťky. Keď sa Anka aj napriek vyhrážkam vytrvalo bránila, vojak ju posledný raz okríkol a prikázal jej rozlúčiť sa s otcom. Anka sa bez zaváhania pritisla k otcovi, pošepla mu posledné zbohom a s modlitbou na perách, po tom, čo do nej vojak vpálil dve guľky zo samopalu, v jeho náručí zomrela. Po cirkevnom pohrebe, ktorý sa konal až o niekoľko dní, keď boje ustali, zapísal miestny kňaz do matriky k Ankinmu menu „obeť svätej čistoty“. Nebolo totiž najmenšej pochybnosti o odvážnom skutku viery mladej šestnásťročnej dievčiny.

Prvým horliteľom Ankinho procesu blahorečenia bol jezuita a rodák z Vysokej nad Uhom, páter Michal Potocký. Viackrát nabádal rodákov, aby zbierali materiály o Ankinom živote. Nastala však zložitá doba, kedy o kresťanstve nebolo dovolené verejne hovoriť. Možno by jej príbeh načisto zapadol prachom, ak by Božia vôľa nebola iná. V roku 1998 zaujalo Ankino hrdinstvo novú generáciu veriacich. Mladí ľudia začali pravidelne navštevovať jej hrob a modliť sa tu za dar čistého srdca, múdreho života a živej viery. Mnohí z nich svedčia o vlastnom obrátení. Vďaka Ankinmu svedectvu sa rozhodli zachovať si čistotu do manželstva, vzdať sa rôznych foriem otroctva, ktoré ich spútavalo a odovzdať sa aktívnej službe druhým. Ankino mučeníctvo zasahuje našu vieru, nádej a lásku a nekompromisne nás stavia pred rozhodnutie vzdať sa všetkého a odovzdať svoj život Bohu. Veď žiť je Kristus a zomrieť zisk (porov. Flp 1,21)! Proces Ankinho blahorečenia bol iniciovaný o. Pavlom Hudákom, rektorom Domu Anky Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom. Pripojí sa tak k novodobým mučeniciam čistoty, ako sú svätá Mária Goretti či blahoslavená Karolina Kózka z Poľska. Takéto jednoduché, a predsa hrdinské vzory mladých, bezbranných dievčat, ktoré sú nám časom aj priestorom blízke, potrebujeme dnes ako soľ.

Na jej náhrobnom kameni nájdeme nápis „Radšej smrť ako hriech.“ Nebojme sa po vzore Anky Kolesárovej aj my byť svedkami viery v Ježiša Krista v našom každodennom živote. Svet potrebuje naše svedectvo.

Svätý Otec František v marci 2018 schválil dekrét o mučeníctve Božej služobníčky Anky Kolesárovej z Vysokej nad Uhom, ktorú v závere druhej svetovej vojny zastrelil ruský vojak. Anna Kolesárová bola slávnostne blahorečená 1. septembra 2018 v Košiciach a jej sviatok bol stanovený na 20. novembra.

 

Nunzio Sulprizio, laik

$
0
0

Blahoslavený

Sviatok: 5. máj

* 13. apríl 1817 Pescosansonesco, Pescara, Kráľovstvo dvoch Sicílií
† 5. máj 1836 Neapol, Kráľovstvo dvoch Sicílií

bl. Nunzio Sulprizio

Nunzio Sulprizio (1817-1836) pochádzal z oblasti Pescary a v útlom detstve osirel. Pod opaterou starej matky sa stal horlivým miništrantom s dôverným vzťahom k Ježišovi na kríži a v Eucharistii, ktorý si zachoval po celý život. Po babkinej smrti sa ako deväťročný dostal do drsných rúk strýka, ktorý ho prinútil tvrdo pracovať vo svojej kováčskej dielni, často o hlade a zime.

Chlapec znášal utrpenia a ponižovania ako prejav lásky ku Kristovi. V nedeľu prichádzal do kostola, aj keď ho tam nikto neposielal. Ako 14-ročného ho zasiahlo bolestivé ochorenie holennej kosti. Nunzio prešiel viacerými nemocnicami, no lekári mu nevedeli pomôcť. Následkom gangrény podľahol ako 19-ročný v nemocnici v Neapole.

Nunzio Sulprizio zomrel v povesti svätosti, prežívajúc aj na smrteľnej posteli dôverné spojenie s Ježišom a Pannou Máriou. Jeho hrob sa okamžite stal miestom pútí. Hrdinské cnosti mladého laika úradne potvrdil pápež Pius IX. v roku 1859. Blahorečil ho pápež Pavol VI. v roku 1963, počas Druhého vatikánskeho koncilu.

Pápež František schválil zázrak potrebný k svätorečeniu a potvrdil, že Sulprizio bude kanonizovaný 14. októbra 2018.

Leonard z Porto Maurizio, rehoľník

$
0
0

Svätý

Sviatok: 26. november

* 20. 12. 1676 v Porto Mauricio
† 26. 11. 1751 v Ríme

Mariánsky ľudový misionár
Narodil sa 20. 12. 1676 v Porto Mauricio (v dnešnom Imperia), ležiacom asi  110 km juhozápadne od Janova v Taliansku, ako syn Dominika Casanuova, kapitána obchodnej lode. Pri krste dostal mená Pavol a Hieroným. Matka Anna Marie, rod. Benz, mu v troch rokoch zomrela a jeho výchovu prevzal dedko. Od 13 rokov bol v Ríme u svojho strýka Augustína, ktorý z neho chcel mať lekára. Po troch rokoch v škole u dona Fr. Santoleriho nastúpil do jezuitskej školy. Odtiaľ prešiel k františkánskej vetve Reformati, bol prijatý v Collegio Romano a 2. 10. 1697 v Santa Maria delle Grazie v Ponticelli prijal rehoľný habit a meno Leonard. Štúdium teológie dokončil v rímskom kláštore sv. Bonaventúru a 23. 9. 1702 tu prijal kňazské svätenie. Čoskoro potom ochorel na tuberkulózu, ktorá mu prekazila plány stať sa misionárom v Číne. Kardinál Colored mu povedal: „Vaša Čína je v Taliansku.“ Namiesto do Číny sa sťahoval do Neapola, potom do Vallecorsa a do rodného Porta. Jeho zdravotný stav sa ani tu nezlepšoval, kým sa neobrátil o pomoc k Panne Márii. Zároveň urobil sľub, že ak dosiahne uzdravenie, bude sa zo všetkých síl venovať ľudovým misiám. Potom začal kázať v Porto Mauricio a následne, od r. 1708 až do svojej smrti, takmer bez prerušenia po celom Taliansku. Konanie každej duchovnej obnovy trvalo väčšinou 15 dní, v mestách o tri dni dlhšie. Podstatné bolo, že sa pri nich riešili tie najväčšie ťažkosti, ako povedal sám Leonard. Pri každej takejto misii sa Leonard s pomocným kňazom Hilario de Laigueglia zdržali ďalšie dni spovedaním kajúcnikov. Ako otec Hilár uviedol, počet ľudí prevyšoval očakávania. Dochádzalo k prekvapujúcim životným zmenám u osôb, u ktorých sa pre spútanosť s neresťami zdalo obrátenie nemožné. Podľa kronikárov niektoré mestá (najmä Iesi, Valentano Viterbo i Livorno) po Leonardových príhovoroch pripomínala obrátenie v Ninive na Jonášovo splnenie úlohy. Leonardove slová boli vraj neraz potvrdzované zázraky. Alfonzom z Liguori bol Leonard z Porto označený za najväčšieho misionára storočia.

Leonard sa na každú misijnú obnovu pripravoval mimoriadnym spôsobom, pri ktorom načerpával Božiu lásku, aby ju pri misii odovzdával účastníkom. Otázku úspechu zveroval vždy Panne Márii, ktorá bola jeho významnou pomocníčkou. Pri misiách často vyzýval k modlitbe krížovej cesty a prikladal jej veľký význam.

V roku 1720 prešiel z Toskánska do strednej a južnej časti Talianska. Pápež Klement XII. ho niekedy po roku 1730 povolal do Ríma. Tu je pripomínaná jeho činnosť v kláštore sv. Bonaventúru v roku 1736. Kázal vojakom, námorníkom, väzňom a aj pre galejníkov v prístave Civitavecchia. Z jeho nasledujúcich misijných ciest sa uvádza Umbria, Janov a provincie Marche. Často kázal pod šírym nebom, pretože kostoly boli pre počet záujemcov o jeho slová príliš malé. V roku 1744 ho pápež Benedikt XIV. poslal obnoviť náboženský život na Korziku, kde v tom čase prevládali veľké problémy. Či išlo o rodinné spory, krvné pomsty a rôzne bezprávie alebo laxnosť k náboženskej viere. Situácia tam bola taká, že na jeho kázne prišli ľudia so zbraňami. Bolo mu v tom čase už 68 rokov, zdravie mu slablo a úspechy sa tu zdali skôr dočasné. Bol tu len 6 mesiacov, potom pre neho bola poslaná loď z Janova. V roku 1750 Leonard s pápežským súhlasom zriadil krížovú cestu v rímskom Koloseu. Z jari 1751 pôsobil v Lucce a poslednú misiu konal v bolonskej diecéze. Od pápeža vraj mal nariadené nechať sa previezť do Ríma, miesto putovanie pešo, ako mal vo zvyku. Jeho auto sa však vo Spolete rozbilo, preto aj napriek ochoreniu pokračoval asi viac ako 100 km pešo. Do kláštora sv. Bonaventúru dorazil 25. novembra, prijal sviatosť pomazania chorých a v noci zomrel. Už za života bol nazývaný „apoštolom Talianska.“ Z jeho diela sa zachovalo 17 zväzkov. Písal talianskym biskupom aj do zámoria a bol údajne prvým navrhovateľom dogmy o Nepoškvrnenom počatí Panny Márie.

Pápež Pius VI. 2. 8. 1795 potvrdil na Palatinu pravosť zázrakov na príhovor Leonarda z Porto Mauricio, 19. 3. 1796 ho blahorečil a 29. 6. 1867 kanonizoval.

Stanislav Papczynski, zakladateľ rehole

$
0
0

Svätý

Sviatok: 17. september


* 18. mája 1631, Podegrodzie
† 17. september 1701, Gorey Kalwaria

Svätý Stanislav Papczynski – zakladateľ Kongregácie kňazov Mariánov sa narodil 18. mája 1631 v Podegrodzie, kováčovi Tomaszovi Papke a Žofii Tacikowské. Pri krste dostal meno Ján (Krstiteľ), ktoré potom zmenil na Stanislav. Mal brata a šesť sestier, narodil sa ako posledný. Ako dieťa si vyrábal malé „oltáre“ a zúčastňoval sa procesií v kostole. Mladý Papczynski prechovával veľkú úctu k Božskej prozreteľnosti, umučenie Krista, Najsvätejšej sviatosti, Najsvätejšej Panne Márii, a bol horlivým zástancom spásy duší v očistci. Vzdelával sa na jezuitských a piaristických kláštoroch v Podolínci, Jarosławi, Ľvove a RAWE Mazowiecka. Po ukončení štúdií sa rozhodol vstúpiť k Piaristom, vzhľadom na ich mariánsky charakter. V roku 1656 zložil rehoľné sľuby a v roku 1661 bol vysvätený za kňaza. Pôsobil ako farár a učiteľ vo Varšave.

Bol ceneným spovedníkom (spovedal okrem iného apoštolského nuncia v Poľsku Antonia Pignatelleho, neskoršieho pápeža Inocenta XII.). V roku 1662 vznikla samostatná poľská provincie piaristov. Stanisław Papczynski túžil, aby piaristi stále zachovávali vernosť prvotnému ideálu zakladateľa a kritizoval uvoľňovanie rehole. Generálny predstavený piaristov ho povolal koncom októbra 1667 do Ríma k vysvetlenie jeho postojov. Pri svojej ceste z Ríma bol generálnym predstaveným piaristov koncom januára 1668 poslaný do sídla nemeckej provincie piaristov v moravskom Mikulove. Už v máji toho istého roku však dostal povolenie odísť späť do Varšavy. Po zmiernení poriadku rehole v roku 1670 požiadal o zbavenie sľubov a pristúpil k založeniu nového apoštolského diela. Roku 1671 prijal biely habit na počesť Nepoškvrneného počatia Najsvätejšej Panny Márie, a založil prvú komunitu v Puszczy Korabiewickiej (neskôr premenovanej na Mariańska). O dva roky neskôr biskup Jacek Swiecicki, schválil novú kongregáciu v Puszczy Mariánskom.

Od tohto momentu sa začína história Kongregácie kňazov Mariánov. Čoskoro potom poznaňský biskup Stefan Wierzbowski, pozval Mariánov do Nowe Jerozolimi. Stanislaw Papczynski tu so svojou komunitou viedol pastoráciu pútnikov. Postupne sa mu zhoršovalo zdravie, dožil sa ešte schválenie sľubov tohto zhromaždenia.

Zomrel 17. septembra 1701 v Gorey Kalwaria, a je tu tiež pochovaný.

Proces blahorečenia

Dňa 13. júna 1992 sa potvrdil dekrét o jeho hrdinských cnostiach.

Dňa 16. decembra 2006 bol pápežom Benediktom XVI. uznaný zázrak na jeho príhovor. Dňa 12. februára 2007 bola v súvislosti s plánovaným blahorečením vykonaná kanonická exhumácia jeho tela. Bola nájdená kostra s pomerne dobre zachovaným bielym habitom. Niektoré kosti boli vyradené ako relikvie, zvyšok zostal v hrobe, v hlavnom relikviári. Ostatky prevzaté z hrobu boli rozdané do farností, kde mu bol postavený kostol. Mariáni vykonali rekonštrukciu sarkofágu, ktorý bol 250 rokov starý.

Blahorečený bol 16. septembra 2007 v Lichen Starym, ceremónii predsedal kardinál Tarcisio Bertone, vatikánsky štátny sekretár.

Proces svätorečenia

Dňa 21. januára 2016 uznal pápež František jeho druhý zázrak na svätorečenie.

V nedeľu 5. júna 2016 bol pri slávnostnej bohoslužbe na Svätopeterskom námestí vo Vatikáne svätorečený pápežom Františkom.

Myšlienka sv. otca Stanislava Papczynského

„Si zarmútený? Vzývaj Ježiša a on ťa poteší.

Trpíš útoky? Volaj Ježiša a on ťa bude brániť.

Túžiš po spáse? Ježiš je tvoj Spasiteľ.

Si chudobný? Ponáhľaj za Ježišom a on ťa zahrnie bohatstvom.

Si nahý? Pros Ježiša a on ťa oblečie.

Si chorý? Vzývaj Ježiša a on ťa uzdraví.

Obťažujú ťa chyby? Ježiš je Pánom cností.

Si samý hriech? Ježiš prišiel zachrániť hriešnikov.“

Modlitba na príhovor sv. o. Stanislava Papczynského

Bože Otče, ty si nám dal vo svojej nesmiernej prozreteľnosti vo svätom otcovi Stanislavovi mocného zástancu pri tvojom tróne. Udeľ mi na jeho príhovor milosť, o ktorú prosím a daj mi, aby som podľa jeho príkladu verne plnil tvoju svätú vôľu. Skrze Krista, nášho Pána. Amen.


Ján z Penny, kňaz

$
0
0

Blahoslavený

Sviatok: 3. apríl

* 1193 Penna San Giovanni, Fermo, Pápežské štáty
† 3. apríl 1271 Recanati, Macerata, Pápežské štáty

Ján vlastným menom Giovanni da Parma sa narodil asi v roku 1200 v Penne San Giovanni v Maceratskej provincii. Patrí k prvej františkánskej generácií, ktorá preslávila región Marky. Všeobecne sa ráta medzi žiakov svätého Františka, aj keď jeho vzťahy so zakladateľom františkánskeho rádu presne nepoznáme. V 45. kapitole Kvietkov svätého Františka opisuje vrúcnosť svojej duše, františkánske povolanie, dlhý apoštolát v Provensalsku i v jeho vlastí, mystické zážitky a tvrdé skúšky, ktorým bol podrobený zlým duchom na konci svojich dní. Keď mal Ján asi pätnásť rokov, k rodiacej sa františkánskej rodine ho priťahovali kázne brata Filipa, jedného z prvých učeníkov, ktorých poslal svätý František evanjelizovať Marky. Vo svojej mladosti mal videnie vo sne a počul vetu: „Čaká na teba dlhá cesta, ale potom prídeš ku mne.“ Veľmi skoro a potom takmer po celý život pri každej dlhšej ceste očakával skoré vyplnenie sna. Prvá dlhšia cesta bola potom čo poprosil františkánskeho kazateľa v kostole sv. Štefana, aby ho vzal k sebe do poriadku. Ten odpovedal, že má za ním prísť do Recanati. Jan tam vykonal púť a bol prijatý v kláštore. Habit menších bratov si obliekol v Recanati. Neskôr sa stal kňazom. Začal veľmi horlivo, s pokorou a poslušnosťou žil mesiace a roky v chudobe. Nebeský cieľ sa neobjavil ani pri ďalšej podstatne väčšej ceste. Jeho meno je zviazané s prvou františkánskou misiou do Provensalska. Tú konal do juho francúzskej provincie, kde pôsobil ako misionár. Bol trpezlivý, láskavý, priateľský, snažil sa o prostotu a úprimnosť s ktorými hlásal evanjelium a získaval priateľov. Tam ani po mnohých rokoch jeho cesta nekončila. Ešte bol svojim prestavanými poslaný späť do Marek, aby tam v rodisku pokračoval vo svojom pôsobení. Stal sa predstaveným kláštora a úrad vykonával s veľkou prezieravosťou a láskou. Medzi tridsiatimi bratmi, ktoré určil svätý František na kapitule v roku 1217 v Galií Narbonese, a pod vedením brata Jána Bonelliho z Florencie má svoje miesto náš „Frater Joannes de Pinna Picena“ . O jeho službe v tejto oblastí, ktorá sa predĺžila asi na dvadsaťpäť rokov, pramene nič zvláštne nehovoria. Vieme, že vynikal apoštolskou horlivosťou a výrečnosťou, že ho pokladali za „kazateľa hodného úcty a obdivu“. Spolu s ostatnými rehoľníkmi sa snažil zastaviť a premôcť blud albigencov, ktorí v tomto období pôsobili po celom Francúzsku. Rovnako sa venoval aj obnove zvyklosti a obnoveniu svornosti medzi regiónmi a povstalcami. V Kvietkoch svätého Františka sa o ňom píše takto: “ Žil vo veľkej počestnosti, svätosti a vzorovo. Neustále vzrastal v čnosti a v Božej milosti, bol veľmi obľúbený u bratov i u svetských.“ Je možné, že poznal svätého Antona Paduánského v rokoch, keď svätec kázal v Limoges a v Toulouse, a že sa zúčastnil na kapitule v Arles, známej prítomnosťou samého svätca zjavením sa svätého Františka bratom. Po dvadsiatich piatich rokov apoštolátu v Provensalsku sa vrátil do svojho rodného mesta, kde prežil posledných tridsať rokov svojho dlhého pozemského putovania. V jeho rodisku ho jedného dňa sklátila choroba a vtedy si uvedomil, že dochádza na koniec svojej cesty, ktorou bol celý jeho život. Došiel k cieľu, ku ktorému smeroval deň po dni svoju aktívnu láskou. V roku 1806 ho pápež Pius VII. blahorečil. Striedal apoštolské práce s kontempláciou. Anjel mu zjavil, že jeho pozemská púť sa chýli ku koncu. Zomrel 3. apríla 1271 vo veku 71 rokov.

Celestín I., pápež

$
0
0

Svätý

Sviatok: 6. apríl

* Rím, Západné rímske impérium

†  1. august 432, Rím

Pápež Celestín I. pochádzal z južnej Itálie z kraja Campania. O jeho mladosti sa nezachovali spoľahlivé správy. Zdá sa, že mal priateľské vzťahy s pápežom Inocentom I. (bol pápežom v r. 401-417) a pravdepodobne už od r. 390 aj so sv. Augustínom, od ktorého dostal niekedy v r. 416-418 priateľský list. Keď 4. septembra 422 zomrel pápež Bonifác I., o šesť dní zvolili Celestína za jeho nástupcu. Vošiel do dejín pod menom Celestín I. Bol pápežom 10 rokov. Bolo to obdobie teologických sporov tak na Západe ako aj na Východe. Celestín energicky vystupoval proti bludným náukám. Tak v Ríme dal zatvoriť kostoly bludárov novaciánov, ktorí hlásali veľkú prísnosť voči hriešnikom a upierali Cirkvi právo rozhrešiť od niektorých ťažkých previnení. Ďalej obraňoval cirkevnú náuku proti pelagiánom, ktorí popierali dedičný hriech a tým aj absolútnu potrebu milosti v duchovnom a mravnom živote. Naopak, zdôrazňovali schopnosť človeka dosiahnuť vlastnou vôľou večnú spásu. Bojoval aj proti zmiernenému pelagianizmu (semipelagianizmus), ktorý chcel obrániť dôležitosť ľudskej vôle v askéze a v ľudskom živote. Bola to reakcia na učenie sv. Augustína o absolútnej potrebe Božej milosti a o predurčení. Niektoré výroky sv. Augustína pôsobili ťažkosti aj neskorším teológom a protestanti ich používali pri odmietaní katolíckej náuky o užitočnosti dobrých skutkov a pri zdôvodňovaní náuky o predurčení. No semipelagiáni zachádzali v zavrhovaní Augustínovej náuky priďaleko. Pápež Celestín sa v máji 431 naplno zastal Augustína, ktorý zomrel necelý rok predtým. Tak mu pomohol zaistiť popredné miesto medzi cirkevnými učiteľmi. Na Východe vtedy vrcholil boj proti carihradskému patriarchovi Nestóriovi, ktorý hlásal, že v Ježišovi Kristovi sú nielen dve prirodzenosti, ale aj dve osoby: božská a ľudská. Dôsledkom tejto náuky bolo odmietanie titulu Bohorodička Panne Márii. Podľa Nestória bola matkou iba Kristovej ľudskej osoby. Pápež Celestín zvolal v auguste r. 430 do Ríma synodu, ktorá jednoznačne potvrdila cirkevnú náuku o jednej osobe v Ježišovi Kristovi. Nestórius mal do desiatich dní po oznámení rozhodnutia synody odvolať svoje bludné náhľady. Pápež poveril vybavením tejto veci alexandrijského patriarchu Cyrila. Cisár Teodózius 11. však chcel, aby sa k týmto otázkam vyjadril všeobecný cirkevný snem, ktorý zvolal do maloázijského mesta Efezu r. 431. Pápež Celestín poslal na snem dvoch biskupov a jedného kňaza ako svojich legátov. Keď tí však prišli do Efezu, bolo už po hlavnom zasadaní, pri ktorom zhromaždení biskupi pod vedením sv. Cyrila Alexandrijského odsúdili Nestória a pozbavili ho patriarchálnej hodnosti. Jeho nástupcom v Carihrade sa stal Maximius. Po návrate delegátov pápež poslal 15. marca 432 list koncilovým otcom, cisárovi, novému patriarchovi a carihradským veriacim. Vyjadril v ňom radosť nad obhájením pravovernosti v Efeze. Okrem boja proti vieroučným úchylkám Celestín I. sa usiloval upevniť vnútornú jednotu Cirkvi tým, že bránil právo Apoštolskej stolice prijímať apelácie duchovných a veriacich celej Cirkvi a rozhodovať v ich sporných prípadoch. Celestín venoval pozornosť tiež cirkevným stavbám a zariadeniam. V Zátiberí obnovil starú baziliku (terajší chrám S. Maria m Trastevere), ktorá bola silno poškodená pri vyplienení Ríma Vizigótmi pod vedením Alaricha v r. 410. Okrem toho dal postaviť na Aventíne baziliku sv. Sabíny. Pápež Celestín I. zomrel 27. júla 432. Pochovali ho na Priscillinom cintoríne v osobitnom mauzóleu. V ňom boli maľby vzťahujúce sa na rozhodnutia Efezského koncilu. Niekedy okolo r. 817 pápež Paschal I. dal preniesť jeho telesné pozostatky do baziliky sv. Praxedy. Avšak aj Mantovčania (v severnom Taliansku) tvrdia, že ich majú vo svojej katedrále.

Marcelín z Kartága, mučeník

$
0
0

Svätý

Sviatok: 6. apríl

* ?
† 13. september 413

Bol vysokým cisárskym úradníkom v severnej Afrike a priateľom sv. Augustína z Hippo. Ako delegát cisára Honória (vládol v r. 395-423) predsedal v r. 411 v Kartágu konferencii, na ktorej sa riešili spory medzi katolíckymi a donatistickými biskupmi. Donatisti sa vyznačovali prehnanou prísnosťou voči hriešnikom, najmä voči tým, ktorí v prenasledovaní odpadli od Cirkvi. Neuznávali trvácu platnosť krstu a kňazstva a popierali moc Cirkvi odpúšťať všetky hriechy. Tiež odmietali spoluprácu Cirkvi so svetskou mocou. Mučeníctvo hlásali ako kresťanský ideál. Táto túžba po násilnej smrti viedla mnohých k samovraždám. Marcelín sa pričinil o to, že pri spomenutom rokovaní katolícki biskupi zvíťazili nad svojimi protivníkmi. Azda na popud a intrigy znepriatelených donatistov Marcelína obžalovali zo spojenectva s uzurpátorom Herakliánom, teda z velezrady, a odsúdili ho na smrť 13. sept. 413. Hoci staré kresťanské pramene označujú Marcelína z Kartága ako muža „veľmi známeho povesťou a nábožnosťou“, nie sú dôkazy, že by ho v starších storočiach Cirkvi uctievali ako svätého. Iba neskorší cirkevní historici (Caesar Baronius v 16. stor.) ho zaradili do zoznamu svätých na deň 6. apríla.

Mária Kleofášova

$
0
0

Svätá

Sviatok: 9. apríl

† 1. storočie

Sv. Mária Kleofášova (Kleopasova) je biblická osobnosť, ktorú spomínajú všetky evanjeliá v správe o Ježišovom ukrižovaní a zmŕtvychvstaní. Evanjelista Matúš hovorí, že na ukrižovanie „sa pozerali mnohé ženy, ktoré sprevádzali Ježiša z Galiley a posluhovali mu. Medzi nimi bola Mária Magdaléna, Mária, Jakubova a Jozefova matka, a matka Zebedejových synov“, teda Salome. (Por. Mt 27,55n) Evanjelista ďalej uvádza, že pri Ježišovom pohrebe bola Mária Magdaléna a iná Mária. Tie isté dve Márie spomína pri Ježišovom hrobe v nedeľu ráno. Tá iná Mária bola práve matka Jakuba a Jozefa (písané aj Jozesa), ktorých evanjelisti označujú za Ježišových „bratov“. Podobne evanjelista Marek: „Zobďaleč sa pozerali aj ženy. Medzi nimi Mária Magdaléna, Mária, matka Jakuba Mladšieho a Jozesa, i Salome…“ (Mk 15,40) On takisto spomína Máriu Magdalénu a Máriu Jozesovu pri Ježišovom pohrebe a v nedeľu pri prázdnom hrobe, kde Máriu Jozesovu nazýva Mária Jakubova a pripája k nim Salome, matku Zebedejovcov. Evanjelista Lukáš v správe o ukrižovaní hovorí iba o ženách, ktoré ho sprevádzali z Galiley (por. Lk 23,49.55). Pri správe o nedeľnej návšteve prázdneho hrobu uvádza mená Mária Magdaléna, Jana a Mária Jakubova (24,10). Troch predchádzajúcich dopĺňa evanjelista Ján, keď hovorí: „Pri Ježišovom kríži stála jeho matka, sestra jeho matky, Mária Kleopasova, a Mária Magdaléna“ (Jn 19,25). Teda Mária, matka Jakubova a Jozefova (Jozesova), sa tu nazýva Mária Kleopasova (Kleofášova) podľa mena jej muža. Okrem toho je prakticky isté, že sa na ňu vzťahuje vsuvka „sestra jeho matky“. Potom je pochopiteľné, že synovia tejto Márie, ktorá mohla byť sesternicou alebo švagrinou Ježišovej matky, sa nazývajú Ježišovi „bratia“, lebo takto sa v semitskom svete označovali rozličné stupne príbuzenstva. Či bol Máriiným mužom emauzský učeník Kleofáš, ktorého spomína evanjelista Lukáš (Lk 24,18), nie je isté. Naopak, je to málo pravdepodobné, lebo Mária Kleofášova prišla z Galiley, kde bola príbuznou dvoch najväčších Galilejčanov – Ježiša a jeho matky Márie. Na potvrdenie svätosti sv. Márie Kleofášovej nie sú potrebné legendy, aké uvádzajú niektoré životopisy. Stačí svedectvo všetkých štyroch evanjelií, podľa ktorého verne sprevádzala Pána Ježiša a slúžila mu. Neopustila ho ani pri násilnej smrti a bola svedkyňou jeho zmŕtvychvstania.

Rudolf z Bernu

$
0
0

Blahoslavený

Sviatok: 17. apríl
* 1290 v Bern, Švarčiarsko
† 17. apríl 1294 tiežtam

Blahoslavený Rudolf, ktorý je v kalendári zaradený na dnešný deň, pochádzal zo švajčiarskeho mesta Bernu a tam sa aj uctieval. Ale historici sú veľmi zdržanliví v hodnotení zachovaných správ o ňom.Najstarší záznam sa nachádza v „Bernskej kronike“ (Berner Chronik), ktorú napísal Konrád Justinger v r. 1420-30. Kronikár hovorí, že v r. 1287 (správne má byť 1294) niektorí bernskí Židia vlákali do jednej jaskyne kresťanského chlapca Rudolfa (Ruoffa) a tam ho ukrižovali. Mal to byť výsmech Kristovho ukrižovania. Zločin sa neutajil. Keď ľudia našli zabitého chlapca, bernská mestská rada a duchovenstvo ho vyhlásili za mučeníka a slávnostne ho pochovali v hlavnom kostole pri oltári Sv. kríža. Ľud začal nazývať tento oltár oltárom sv. Rudolfa, najmä keď sa pri chlapcovom hrobe údajne stali dajaké zázraky.Hnev ľudí za zabitého chlapca sa vyvŕšil na celej židovskej obci. Viacerých uväznili, mučili a zabili, kým ostatní sa museli odsťahovať. Mestská rada vydala nariadenie, podľa ktorého sa v Berne nesmel usadiť nijaký Žid.V r. 1485 zrúcali starý kostol a na jeho mieste postavili nový, väčší. Aj v tom uložili chlapcove ostatky pri oltári Sv. kríža. No v 16. stor. kalvíni vyplienili kostol a rozbili oltáre. Rudolfove kosti vyhodili zo schránky, v ktorej boli uložené a zakopali ich na neznámom mieste.Hoci miestna úcta mučeníka Rudolfa bola v niektorých obdobiach veľmi živá, nikdy nemala oficiálne cirkevné schválenie a jeho meno nebolo zaradené do Rímskeho martyrológia, čiže do zoznamu svätých a blahoslavených katolíckej Cirkvi. Treba ešte dodať, že zo zachovaných historických dokumentov nie je isté, či bernského chlapca zabili Židia. Protižidovský pogram v r. 1294 možno pripísať celkovej antisemitskej nálade toho obdobia a chýrom o rituálnych vraždách kresťanských detí.

Literatúra:
ONDRUŠ, R.: Blízki Bohu i ľuďom 4. Priatelia dobrej knihy Trnava 1992.

Eugen, biskup

$
0
0

Svätý

Sviatok: 18. apríl

6.-7. storočie

Medzi veľkým počtom írskych svätých je niekoľko s menom Eugen. V pôvodnej keltskej reči malo toto meno tvary: Eogan, Eoghanan, v angličtine Owen. V deň 18. apríla sa pripomína v írskych zoznamoch svätých sv. Eugen, biskup v Raith-Sithe, ktorý zomrel v r. 618 alebo 619.
Niektorí ho stotožňujú s najznámejším írskym sv. Eugenom, ktorý bol biskupom v Ardstraw. Tento pochádzal z východného Írska, z kraja Leinster. Podľa zachovaných životopisov ho v detskom veku ulúpili piráti. Spolu s ním vzali do zajatia ďalších dvoch chlapcov. Najprv ich priviezli do Británie a odtial do Bretónska na západofrancúzskom pobreží. Tam ich predali ako otrokov. Chlapci museli mlieť zrno v kráľovských mlynoch.Po istom čase sa im podarilo mimoriadnym spôsobom dostať sa na slobodu a vrátiť sa do Írska. Eugen študoval niekoľko rokov vo veľkom kláštore Rosnat (Whithorn). Spolu so svätými Lochanom a Ennom založil kláštor v Kilmanagh (v grófstve Wicklow), kde bol predstaveným aj svojho synovca sv. Coemgena (Kevina). Neskôr prešiel do severného Írska, kde najprv pomohol svojmu niekdajšiemu spoločníkovi v otroctve sv. Tigemachovi založiť kláštor v Clones. Napokon sa usadil so svojimi učeníkmi v Ardstraw, kde vzniklo biskupstvo a on bol zvolený za prvého biskupa. Neskôr premiestnili biskupské sídlo do Rath Luraigh a v r. 1254 do Derry. Tento sv. Eugen zomrel 23. augusta bližšie neurčeného roku a v tento deň sa slávi v celom Írsku jeho sviatok.

Literatúra:
ONDRUŠ, R.: Blízki Bohu i ľuďom 4. Priatelia dobrej knihy Trnava 1992.

Ema Saská, dobrodinka

$
0
0

Svätá

Sviatok: 19. apríl

* cca 995
† 27. jún 1045 Gurk, Rakúsko

Táto svätica pochádzala zo Saska v strednom Nemecku. V cudzích rečiach sa píše jej meno Emma alebo aj Hemma von Gurk. Zmienku o nej zachoval nemecký kronikár Adam Brémsky (z mesta Brémy), ktorý žil v tom istom čase ako svätica. Podľa neho Ema bola senátorka, sestra paderbornského biskupa Meinwerka (zomrel r. 1036) a manželka grófa Liutgera Saského. Ovdovela ešte mladá niekedy na začiatku 11. stor. Po mužovej smrti dala väčšinu majetku Cirkvi a chudobným. Sama sa venovala dobročinnosti až do svojej smrti 19. apríla 1040. Jej telesné pozostatky sú uložené v brémskej katedrále, kde sa svätí jej sviatok 19. apríla. V kláštore sv. Liutgera vo Werdene pri Düsseldorfe sa medzi inými relikviami uchováva neporušená ruka, o ktorej pripojený pergamen hovorí, že je to ruka sv. Emy Saskej. Nie je to vylúčené. Relikvia mohla prísť do Werdenu v 16. storočí, aby ju zachránili pred zneuctením alebo zničením protestantov, ktorí vtedy ovládli Sasko.

Literatúra:
ONDRUŠ, R.: Blízki Bohu i ľuďom. Tatran Bratislava 1991.


Sulpic a Servilián, mučeníci

$
0
0

Svätí

Sviatok: 20. apríla

V Rímskom martyrológiu sú na deň 20. apríla uvedení (okrem iných) rímski mučeníci Sulpic a Servilián (lat. Sulpicius, Servilianus).O ich živote a smrti sa nevie nič určité, dokonca ani obdobie, kedy žili. Vie sa iba, že boli pochovaní v bazilike svätých Gordiána a Epimacha v Ríme.

Literatúra:
ONDRUŠ, R.: Blízki Bohu i ľuďom 4. Priatelia dobrej knihy Trnava 1992.

Viliam Akvitánsky (z Gellone), mních

$
0
0

Svätý

Sviatok: 28. máj

* okolo r. 755 niekde v Severnom Francúzsku
† 28. máj 812 alebo 814 Gellone pri Lodève, Francúzsko

Význam mena: ten, ktorý chce ochraňovať (zast. hornonem.)

Patrón zbrojárov a puškárov

Sv. William z Aquitaine od maliara Guercino
Sv. Viliam z Aquitaine od Guercina

Sv. Viliam Akvitánsky bol pôvodne grófom, žil v druhej pol. 8. a začiatkom 9. storočia na dvore cisára Karola Veľkého. Vynikal udatnosťou, krásou, no aj čnosťami a veľmi bystrým rozumom. Cisár sa s ním radil o svojich záležitostiach. V tom čase vtrhli do Španielska mohamedánski Saracéni z Afriky, zaujali ho a mierili na sever do Francúzska. Gróf Viliam vytiahol s vojskom proti nim v mene cisára. Mohamedánov porazil a vyhnal z krajiny. Cisár ho za to vymenoval za vojvodcu Akvitánie (južné Francúzsko), ktorú oslobodil od Saracénov. Viliam sa ujal svojho nového úradu so všetkou zodpovednosťou. Snažil sa zmierniť následky vojny, staral sa o zavedenie poriadku, spravodlivosti a o blahobyt obyvateľov. Dal znovu postaviť zrúcané chrámy, založil kláštor menom Gellona, do ktorého povolal benediktínov. Neďaleko neho postavil aj ženský kláštor, do ktorého potom vstúpili jeho dve rodné sestry. Sám však túžil po samote, aby mohol slúžiť iba Bohu. Po rokoch si ho cisár Karol znova povolal na svoj dvor, kde ho prijal ako vlastného syna. Viliam mohol mať všetko, čo len chcel. No on prosil cisára, aby mu dovolil odísť do samoty. Cisár ho s ťažkým srdcom a so smútkom prepustil. Ponúkal mu všetko, no Viliam si vypýtal len relikviu z Kristovho kríža, všetko ostatné rozdal do kostolov a medzi chudobných. Potom odišiel do kláštora, kde v roku 806 prijal mníšske rúcho. Sám prosil opáta, aby mohol konať tie posledné práce. Neštítil sa ničoho. Neskoršie sa uchýlil s povolením opáta do oddelenej pustovne. Tam prežil posledné chvíle svojho života. Zomrel 28. mája 812 v Gellone. Pochovali ho v kostole kláštora, ktorý dal sám postaviť (teraz je to St. Guilhem-du-Désert pri Aniane, západne od Montpellier v južnom Francúzsku). Jeho relikvie sú uložené v kostole St. Sternin v Toulouse. Hneď po smrti si ho uctievali ako svätého. Pápežom bola úcta k nemu potvrdená v roku 1066.

Iný životopis:

Tento svätec sa nazýva Viliam (Guilhelm, fr. Guillaume, nem. Wilhelm) Aquitánsky alebo Viliam Gellonský. Bol vnukom franského majordoma a vojvodu Karola Martela.Sprvoti aj on bol vojvodcom. Kráľ a neskorší cisár Karol Veľký ho poveril obranou tzv. španielskej marky. Bolo to územie na južnom pohraničí terajšieho Francúzska. Viliam musel veľa bojovať. Podrobil si Baskov a vytlačil mohamedánskych Maurov z pyrenejskej oblasti. On prispel r. 801 aj k oslobodeniu Barcelony spod maurskej okupácie. Jeho hrdinské skutky boli zachytené v známych hrdinských spevoch „Chansons de gestes“. Po r. 801 Viliam opustil vojenský život. V decembri 804 založil v jednom pyrenejskom údolí kláštor Gellone a priviedol tam mníchov z Aniane. On sám prijal v tomto kláštore mníšske rúcho 29. júna r. 806. Ako mních bol vzorom poníženosti a poslušnosti. Pracoval väčšinou ako kuchár a pekár. Veľa sa modlil a konal prísne skutky pokánia. Zomrel 28. mája 812. Viliama si hneď po jeho smrti uctievali ako svätca. Úradne ho vyhlásil za svätého pápež Alexander 11. v r. 1066. Na jeho počesť v 12. stor. opátstvo Gellone premenovali na St-Guilhelm-du-Désert (Sv. Viliam v pustatine). Dnes si ešte osobitne uctievajú tohto svätca vo francúzskych diecézach Montpellier a Toulouse.

Literatúra:
ONDRUŠ, R.: Blízki Bohu i ľuďom 4. Priatelia dobrej knihy Trnava 1992.

Ivo Hélory z Kermartinu, advokát

$
0
0

Svätý

Sviatok: 19. máj

* 17. október 1253 Kermartin, Britské vojvodstvo
† 19. máj 1303 Louannec, Britské vojvodstvo

Význam mena: prichádzajúci z neba (z lat.)

Sv. Ivo (franc. Yves) Hélory je už po stáročia populárny svätý v Bretónsku, na západnom francúzskom pobreží. Pochádzal zo stredne zámožnej šľachtickej rodiny. Narodil sa 17. októbra 1235 v kaštieli Le Minihy pri mestečku Tréguier, ktoré bolo vtedy aj sídlom biskupa. Od matky získal dobrú náboženskú výchovu. Keď mal 14 rokov, šiel aj so svojím učiteľom do Paríža, kde študoval 10 rokov filozofiu a teológiu. Odtiaľ prešiel do Orleánu, kde študoval právo. Na obidvoch miestach vynikal bezúhonnosťou života, usilovnosťou v učení a láskavosťou voči iným. Ako 27-ročný sa stal oficiálom (azda notárom a sudcom) archidiakona v meste Rennes. Keď sa o tom dozvedel jeho biskup, zavolal ho, zveril mu taký istý úrad a vysvätil ho za kňaza. Ivo prijal vysviacku iba na biskupov nátlak, lebo sa necítil byť hodný za kňaza. Ako rozhodca v právnych veciach sa stal útočiskom chudobných a nešťastných. Jeho rezidencia (Kermartin) sa premenila na útulok žobrákov a opustených z celého kraja. Chudobným daroval aj pekný úradnícky oblek a kňazský talár. Sám chodil oblečený veľmi jednoducho a chudobne. Okrem vykonávania spravodlivosti sa Ivo staral aj o duševné dobro ľudí. Často kázal; v jeden Veľký piatok kázal až sedem ráz do úplného vyčerpania. Biskup ho poveril, aby sa staral o dve farnosti. Najmä druhá, Louannec, bola veľmi zanedbaná. Ivo tam dosiahol prenikavý obrat k lepšiemu. Okrem toho kázaval aj v iných farnostiach. Celá batožina, ktorú si bral na takéto cesty, pozostávala z Biblie a veľkého breviára.V r. 1298 cítil, že už nemá dosť síl na vykonávanie svojich povinností. Utiahol sa do svojho sídla v Kermartine, kde zomrel vo veľkej hmotnej biede 19. mája 1303. Povesť o jeho svätosti bola taká veľká, že každý chcel po ňom hneď získať nejakú relikviu. Najúspešnejší bol cisterciátsky opát, ktorému sa podarilo ukoristiť jeho cilícium (kajúci pás). Ostatní sa museli uspokojiť malými kúskami jeho chudobného odevu. Na žiadosť bretónskych biskupov, opátov, vojvodov a priamo francúzskeho kráľa proces Ivovho svätorečenia prebehol pomerne rýchlo. Za svätého ho vyhlásil pápež Klement VI. v máji 1347. Sv. Ivo Hélory sa uctieva ako patrón advokátov. V Bretónsku sa o ňom zachoval takýto latinský verš: „Sanctus Yvo erat Brito Advocatus et non latro Res miranda populo“. Po slovensky by sme to mohli vyjadriť takto: „Svätý Ivo bol Bretónec,advokát (obhajca) a nie zlodej. Ľudia sa tomu veľmi čudovali.“ Netreba zdôrazňovať, že niektorým advokátom sa tento verš nepáčil. Avšak iných priviedol k tomu, že sa úprimne zamysleli nad tým, ako vykonávajú svoje povolanie.

Literatúra:
ONDRUŠ, R.: Blízki Bohu i ľuďom 4. Priatelia dobrej knihy Trnava 1992.

Nicefor, biskup a mučeník

$
0
0
sv. Nicefor z Pedeny

Svätý

Sviatok: 28. máj

Význam mena: ten ktorý prináša úspech, slávu (gr.)

V zbierkach životopisov svätých nachádzame viac ako desať svätcov tohto mena. Takmer všetci sú z Blízkeho východu. Výnimku tvorí jeden rímsky mučeník a sv. Nicefor, ktorý sa uctieva ako biskup v Pedene alebo v Umagu na polostrove Istria v Jadranskom mori. Práve tohoto zaradujú kalendáre a zoznamy svätých na 28. mája. Po porovnaní rozličných legiend a historických záznamov cirkevní historici prišli k uzáveru, že ide pravdepodobne o antiochijského (v Sýrii) mučeníka, ktorého úcta sa rozšírila z byzantskej ríše na Istriu, kde ho časom začali uctievať ako miestneho biskupa.

Literatúra:
ONDRUŠ, R.: Blízki Bohu i ľuďom 4. Priatelia dobrej knihy Trnava 1992.

María Concepción (Conchita) Cabrera Arias de Armida, vdova, laička a matka

$
0
0

Blahoslavená

Sviatok: 3. marec

* 8. december 1862 San Luis Potosí, Mexiko
† 3. marec 1927 Mexiko City, Mexiko

Blahoslavená Concepcion Cabrera de Armida sa narodila v Mexiku v Potosi (1862) a zomrela v Mexiko City (1937). Jej manželom bol Francisco Armida (1854 – 1901), s ktorým mala deväť detí, len štyri ju prežili. Ako 41-ročná ovdovela. Bola vzorom manželky a matky. Ľudovo je známa pod menom Končita.

Počas duchovných cvičení v roku 1889 dostala silnú inšpiráciu, ktorá v nej zanechala na celý život nezmazateľnú stopu: „Tvojím poslaním je spása duší“.

Založila rad duchovných diel: Apoštolát Kríža (1894), Rehoľné sestry Od Kríža a Božského Srdca Ježišovho (1897), Kňazské bratstvo (1912). V roku 1914 spolupracovala so ct. P. Felixe de Jesùs pri založení rádu Misionárov Ducha Svätého.

Z tých, ktorí boli jej duchovnými radcami, je potrebné spomenúť Božieho služobníka P. Antonie Plancarte Labastida (viedol jej prvé duchovné cvičenia), P. Alberto Cuzcó Mir, ctih. P. Felixe de Jesùs Rouger, ctih. Mons. Ramón Ibarra Gonzálese a Božieho služobníka Mon. Luise Martineze. Ďalej sem patria významní teológovia P. Michel M. Philipon OP a P. Juan Gutiérez MSpS.

Bolo publikovaných 46 jej kníh. Jej zozbierané rukopisy obsahujú 158 zväzkov. Jej Duchovný denník „Cuenta de Conciencia“ zahŕňa štyridsať rokov jej života. Obsahom zverejnených aj nezverejnených spisov je vášnivá láska ku Kristovi a úsilie urobiť Ho milovaným a poznaným.

Jej spisy sa zaoberajú týmito hlavnými témami: účasť na živote Najsvätejšej Trojice, kresťanská skúsenosť s Bohom, láska k Bohu a ku Krížu, Božské Srdce Ježišovo, život podľa Ducha Svätého, Eucharistia, Mária, Cirkev, kňazstvo, spása duší.

Jej duchovné zážitky sa sústreďujú okolo vtelenia Slova a diela Ducha Svätého v Máriinom lone, zdôrazňuje zasnúbenie Kristovi s cieľom zdieľať s Ním Jeho lásku hlavne k dušiam a ku kňazom, duchovný život ako život v Trojici. Pretvorenie v Krista a život v Duchu Svätom sú rozvojom darov prijatých pri svätom krste. Jej hrdinské čnosti boli uznané a potvrdené pápežom v roku 1999.

Duchovná matka duší, zvlášť kňazov

Conchita si pod vedením Pána krok za krokom uvedomovala, že má byť matkou duší a zvláštnym spôsobom matkou kňazov. Tieto veľké túžby, ktoré v jej srdci prebudil Pán, sa stali jej životom v súlade so zasnúbením Kristovi a s dielom kňazského sebaobetovania.

Jej duchovné materstvo sa orientovalo najprv na spásu duší a posvätenie všetkých vykúpených podľa Pánovho oznámenia: „Dáš mi veľa duší“ (CC 1, 151-152), „Spasíš veľa duší“, „Tvojimi rukami prejde tisíce duší, ktoré mi obetuješ“, „veľa duší bude mať prospech z milostí, ktoré som ti udelil“ (CC 19, 322). „Miluj duše, pretože ja ich milujem“ (CC 24, 166).

Conchita sa nezameriava na seba, ale na druhých a na nasledovanie Kristovej lásky. Láska k dušiam sa potom sústredila na túžbu po posvätení kňazov: „Si určená na posvätenie duší, zvlášť duší kňazov (CC 18, 221).

Táto láska ku Kristovi a k dušiam a zvlášť ku kňazom sa odráža hlavne v materskej duši Panny Márie, ktorá bude pre Conchitu vzorom: „Pretože si matka podľa vzoru Márie, si mysticky aj matkou mojou a matkou kňazov“ (CC 50, 176). Preto má byť srdce Conchity naplnené materskou nežnosťou, akú Kristus nachádza v Márii: „Táto materská nežnosť pochádza z nežnosti Máriinej, budem ju hľadať v tvojom materskom srdci a v srdci tvojich synov“ (CC 49, 95). Stadiaľto pramení pre Conchitu nevyhnutnosť napodobňovať Máriu v jej veľkodušnej vernosti a v sebaobetovaní spolu s Kristom: „Moja Matka, svätá Panna, daj mi svoje srdce a jeho tlkot, aby som vedela milovať Ježiša“ (CC 49, 95).

Máriina materská láska ku kňazom pramení z jednoty a stotožnenia kňazov s Kristom (alter Christus). „Preto má Mária v sebe veľa kňazského a z tohto dôvodu od okamihu vtelenia Slova v jej najčistejšom lone hľadá Mária oprávnene v každom kňazovi svojho Ježiša, ktorý bol počatý v jej panenskom lone spolu so mnou.“ CC 50, 172). Jej život bude neustálou obetou pre Cirkev: „Posväcuj sa za Cirkev… Chcem, aby si bola obetou za Cirkev“ (CC 10, 194-195). „Pretože moja prvá láska po láske k Otcovi je moja láska k Márii, potom k mojim kňazom, k mojej Cirkvi. To sú moje lásky a v týchto nesmiernych láskach sú tiež moje bolesti“ (CC 49, 91-92).

Kristova láska k jeho kňazom spočíva v tom, že ich od okamihu vtelenia Slova chápe ako súčasť svojho kňazstva: „Otec spočinul na mne pohľadom nekonečnej nežnosti a lásky, vložil do mňa – svojho Slova – svoju inteligenciu, svoju moc, svoju lásku a v tomto jeho pohľade som pochopil a pocítil, ako sa v Kňazovi rodia kňazi“ (CC 51, 32).

Z Kristovej lásky k Otcovi v Duchu Svätom a z jeho lásky k Márii a k Cirkvi sa rodí jeho zvláštna láska ku kňazom: „Milujem služobníkov svojej Cirkvi ako zorničky mojich očí, a preto mi spôsobuje bolesť urážanie Toho, ktorého milujem najviac a ktorého by aj oni mali milovať“ (CC 35, 106-107). „Moji kňazi na zemi sú po Márii najdokonalejšie dielo môjho Otca, pretože sú odleskom jeho jediného Syna. V celom množstve kňazov vidí Otec jediného Kňaza, vidí len Mňa v kňazoch, ktorí sú obsiahnutí vo mne“ (CC 50, 388). Touto svojou láskou ku kňazom chce Kristus infikovať Conchitu, aby sa cítila ako jeho duchovná matka: „Vnútorné bolesti môjho Srdca sú vznikom a kolískou kňazstva a budú vždy prameňom povolania. … V mojom srdci nie je nič dôvernejšieho ako moji kňazi“ (CC 54, 1285).

Conchitin život je teda plodom týchto Kristových lások, je duchovnou účasťou na skutočnosti Krista, vteleného Slova. „V uskutočnení mystického vtelenia, v tvojom srdci Duch Svätý silou plodnosti Otca vložil do tvojej duše Slovo a s ním aj všetkých svojich kňazov“ (CC 50, 176).

Conchitin život je zasvätený posväcovaniu kňazov ako dôsledok účasti a prežitia lások Krista Veľkňaza. To je poslanie, ktoré prijala od Pána: „Skrze teba sa v mnohých kňazoch roznieti láska a bolesť“ (CC 18, 221). „Veľakrát som ťa žiadal, aby si sa za nich obetovala, aby si ich prijala za svojich v sile odrazu Panny Márie v tebe“ (CC 50, 156). Jej odpoveď v podobe dokonalého sebaobetovania bola ustavičná a trvalá: „Obetovala som (Otcovi) všetko v jednote s mojím Božským a milovaným Slovom na prospech kňazov, ktorých Božské Srdce tak veľmi miluje. Patrím im, som pre nich horiaca hranica až do posledných bolestí a posledného dychu môjho života, obetujem ho za nich. Ó, vznešené poslanie bolesti a lásky, aké si nezasluhujem! … Ďakujem, ďakujem, môj Bože! Vo všetkých kňazoch vidím Teba, Najvyššieho a Prvého Kňaza, ktorého chcem tak veľmi milovať!“ (CC 54, 86). „Cítim, že mi nestačí len bojovať o moje posvätenie, ale túžim byť darom Ježišovi, pred Ním a s Ním, v Jeho vlastnej obete, posväcovať to, čo On najviac miluje, svojich  milovaných kňazov vo všetkých postaveniach, kňazov celej Cirkvi“ (CC 56, 256-269).

Ježiš jej toto poslanie celkom potvrdil: „Ako sú moje zásluhy nekonečné a trvalé, tak aj keby bola tvoja pamiatka vymazaná zo sveta, moje zásluhy trvajú a tvoja činnosť pre kňazov v Cirkvi navždy pretrvá a spasí a zdokonalí veľa kňazov. Tvoje pôsobenie neskončí ani v nebi, aj keď iným spôsobom – bude vždy pôsobiť na prospech mojich kňazov, aby ich prenikala láska a zjednotenie so mnou. Moje vykupiteľské a spasiteľné pôsobenie neskončí, pokým bude žiť jedna jediná duša, ktorú je treba spasiť a tvoje pôsobenie, ktoré je teraz obetou a potom bude orodovaním, tak isto neskončí. Ja som správcom svojich milostí a duší. Teba, vzhľadom ku svojim vysokým cieľom, som si vyvolil pre svojich kňazov. V jednote s Máriou ich bude tvoja duša prideľovať tak teraz – pokým žiješ – ako aj potom, po tvojej smrti. Tieto milosti neskončia, pretože stáli nekonečné zásluhy Boha – Človeka, a to, čo je od Boha, nikdy nekončí, nikdy“ (CC 54, 361-364).

Zostavil Mons. Juan Esquerda Bifet

Vysvetlivky:

Skratka CC označuje 60-zväzkové dielo Cuente de conciencia – Duchovný denník, ktorý Conchita písala na Pánov príkaz. Prvé číslo označuje zväzok, ďalšie číslo označuje stránky.

Z Duchovného denníka Conchity Armidy zostavil Juas Gutiérrer Gonzáles MSpS, člen Kongregácie misionárov Ducha Svätého, ktorú založila Conchita Armida. Knihu, ktorá vyšla v češtine pod názvom: „Pán Ježíš o svých kněžích“, vydala Matica cyrilometodejská v Olomouci v roku 2010. Vybrané kapitoly z tejto jedinečnej knihy budú publikované na týchto stránkách.

Viewing all 328 articles
Browse latest View live